Ośrodki edukacyjne (szkoły, uczelnie, campusy) są jak małe miasta: na co dzień setki nauczycieli, wykładowców, uczniów, studentów i gości korzysta z budynków zlokalizowanych w ramach placówek edukacyjnych oraz okolicznej infrastruktury.

Aby móc podnieść bezpieczeństwo oraz efektywność działania obiektów edukacyjnych, C&C Partners na bazie wieloletniego doświadczenia dostosowała swoje rozwiązania do ich specyfiki, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy. Dostarczane systemy wspomagają pracę oraz podnoszą bezpieczeństwo środowiska nauczycielskiego oraz pozostałego personelu, uczniów oraz studentów. Zapewniają ochronę oraz funkcjonalność obiektów edukacyjnych, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów związanych z ich zarządzaniem.

Możemy je wdrażać jako pojedyncze rozwiązania lub jako zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem i komunikacją w obiektach edukacyjnych, gwarantujący modularną rozbudowę oraz otwarte interfejsy dla innych urządzeń działających na terenie kampusu. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji oraz możliwość jej rozbudowy w czasie.

Oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań, które pozwalają sprostać takim wyzwaniom jak:

  • integracja uczelnianej bazy danych z bazą systemów bezpieczeństwa
  • elektroniczna lista obecności na zajęciach
  • integracja kart pracowniczych z depozytorem kluczy
  • rezerwacja sal dydaktycznych przez nauczycieli
  • minimalizowanie  ruchu niepowołanych osób na terenie obiektu
  • zarządzanie parkingami dla kadry oraz studentów (rezerwacja miejsc parkingowych za pomocą aplikacji)

Bezpieczeństwo obiektów edukacyjnych jest realizowane za pomocą:

  • systemu kontroli dostępu
  • systemu komunikacji interkomowej
  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu
  • systemu sygnalizacji włamania i napadu
  • systemu parkingowego

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami, a także systemami wykrywania pożaru zainstalowanymi w budynkach jest  niezwykle łatwe i realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+. Oszczędza to koszty i zmniejsza obciążenie pracą.

Bezpieczeństwo w obiektach edukacyjnych to m.in kontrola osób wpuszczanych do obiektu lub wydzielonych jego części. Ograniczenie dostępu do budynków, pomieszczeń administracyjnych, laboratoriów i sal wykładowych pozwala na stałe monitorowanie przepływu osób na terenie uczelni oraz organizację dostępu do kluczy fizycznych. Zaletami systemu kontroli dostępu dla edukacji są takie funkcjonalności, jak: wykreowanie legitymacji studenckiej lub pracowniczej w postaci zbliżeniowej karty dostępu oraz elastyczna rozbudowa systemu kontroli dostępu o kolejne pomieszczenia, czy budynki. Doskonałym uzupełnieniem systemu kontroli dostępu jest opcja kompleksowej obsługi gości poprzez funkcję wcześniejszego przygotowania kart dostępowych dla uczestników konferencji lub szkoleń, rezerwację odpowiedniej liczby miejsc parkingowych oraz monitoring przemieszczania się gości po obiekcie.

Bardzo duża liczba osób w budynku każdego dnia wymaga sprawnej komunikacji i zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu codziennej pracy. C&C Partners opracowało system komunikacji interkomowej i radiowęzła, który zapewnia niezawodny przekaz informacji w newralgicznych miejscach uczelni, takich jak: wejścia na teren kampusu, budynków, wybranych pomieszczeń i parkingów. Kolejną zaletą systemu jest możliwość nadawania komunikatów zbiorowych, indywidualnych, odtwarzanie muzyki lub innego kontentu dźwiękowego. Opracowana została również opcja komunikacji z punktami pomocy i informacji na terenie kampusu oraz system przywoławczy w toaletach dla osób niepełnosprawnych. Zarówno stacje interkomowe naścienne, jak i nabiurkowe mogą być dostosowane do indywidualnie zdefiniowanych zastosowań.

Kolejnym systemem budynkowym, który poprawia bezpieczeństwo w placówkach edukacyjnych jest system monitoringu wizyjnego obiektu. W ramach systemu monitoringu wizyjnego realizowany jest monitoring terenu zewnętrznego szkoły, kampusu, ciągów komunikacyjnych i kluczowych pomieszczeń w budynku. Natomiast wypracowane przez specjalistów C&C Partners zaawansowane rozwiązania umożliwiają obserwację obrazu wysokiej jakości „na żywo” przez pracownika ochrony oraz wykorzystanie algorytmów analizy obrazu m.in. rozpoznawanie twarzy, czy tablic rejestracyjnych. Bezpieczeństwo zapisu materiału wideo jest bardzo ważne i jest zapewnione poprzez redundancję sprzętową oraz odpowiednie algorytmy programowe.

Funkcje monitoringu wykorzystuje się również  w ramach ochrony terenu zewnętrznego. Pozwala on na pełny monitoring terenu zewnętrznego szkoły czy uczelni oraz rejestrację wideo wszystkich niepowołanych wtargnięć na teren placówki. Ponadto przy wykorzystaniu systemu ochrony obwodowej, zbudowanego na bazie kabli sensorycznych i barier znacząco podnosi się bezpieczeństwo i ochronę terenów zewnętrznych. Warto podkreślić, że system ochrony terenu zewnętrznego jest zintegrowany z systemem monitoringu wizyjnego.

Systemem, który odpowiada za bezpieczeństwo danego obiektu jest system sygnalizacji włamania i napadu. Umożliwia on sygnalizację nieautoryzowanego wejścia na obiekty uczelni. Kolejną funkcjonalnością jest automatyczne zazbrajanie i rozbrajanie stref bezpieczeństwa w oparciu o zaplanowany harmonogram. Informacje o alarmie są przesyłane do służb ochrony uczelni lub firmy zewnętrznej. Natomiast zarządzanie systemem odbywa się z poziomu wizualizacji, klawiatur lub czytników kontroli dostępu. Dzięki czemu status wszystkich detektorów i wydzielonych stref oraz ich stany są wizualizowane w centrum nadzoru. 

Zaawansowane systemy budynkowe dla sektora edukacji oferowane przez C&C Partners to również monitoring warunków środowiskowych w pomieszczeniach specjalnych, takich jak: laboratoria i serwerownie. Rozwiązanie jest wsparciem dla szerokiej gamy mierników m.in.: temperatury, wilgotności, czy zalania. System umożliwia również generowanie alarmów w przypadku stanów określonych, jako krytyczne np. zbyt wysoka temperatura. Pozwala także na automatyczne sterowanie elementami innych systemów (np. włączenie wentylatorów). Oferta C&C Partners również posiada w swoim zakresie rozwiązania pozwalające na odczyt i wizualizację warunków pogodowych takich jak: temperatura na zewnątrz budynków uczelni, odczyt grubości pokrywy śnieżnej na dachu itp. Istnieje również opcja wysterowania elementów budynkowych (np. okien i drzwi).

W zakresie kompleksowej oferty C&C Partners znajduje się rozwiązanie z obszaru zarządzania parkingiem. Pozwala ono na zarządzanie dostępem do parkingu przyuczelnianego dla poszczególnych grup (wykładowcy, studenci itd.) oraz zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc osobom niepełnosprawnym. Kontrola dostępu na terenie parkingu jest realizowana w oparciu o czytniki dalekiego zasięgu lub analizę tablic rejestracyjnych. Natomiast komunikacja z portiernią/recepcją możliwa jest za pomocą systemu interkomowego.

Kompleksowe zarządzanie obiektem, to także sterowanie automatyką. W tym obszarze rozwiązania C&C Partners umożliwiają zarządzanie zasilaniem i automatyką w salach wykładowych z poziomu czytników kontroli dostępu. Za pomocą wdrożonego systemu możliwe jest sterowanie szlabanami wjazdowymi, bramami oraz windami. Wszystko realizowane jest z poziomu wizualizacji lub czytników kart zbliżeniowych.

W ramach integracji z systemami dostawców trzecich, C&C Partners realizuje integrację z systemami windowymi, systemami sygnalizacji pożarowej, systemami zarządzania kluczami oraz systemami monitorowania warunków środowiskowych. Poprzez szerokie możliwości integracyjne rozwiązań C&C Partners w sposób efektywny można rejestrować i nadzorować czas pracy pracowników. System rejestracji czasu pracy pracowników administracyjnych i naukowo-dydaktycznych umożliwia wsparcie dla specjalnych aktywności np. wyjście prywatne, do lekarza itp. Rozwiązanie C&C Partners posiada zaawansowany system generowania raportów. Ponadto istnieje możliwość indywidualnej integracji z systemami kadro-płacowymi wykorzystywanymi przez uczelnie.

System WinGuard X4 jest oprogramowaniem klasy PSIM + służącym do zarządzania procesami bezpieczeństwa w obiektach edukacyjnych. Pozwala na kontrolę wszystkich systemów bezpieczeństwa uczelni w ramach jednego centrum nadzoru. Dzięki technologicznej otwartości, ma zdolność integrowania się z dotychczas użytkowanymi systemami bezpieczeństwa, a także z systemami przemysłowymi, automatyką budynkową, komunikacją czy z uczelnianą bazą danych. Dzięki integracji systemów np. osoba wykreślona z listy studentów czy były pracownik automatycznie traci dostęp do wszystkich zasobów oraz newralgicznych miejsc w ramach obiektu.

Rozbudowane narzędzia  pozwalają na odpowiednie raportowanie zdarzeń oraz informacji istotnych o zasobach i funkcjonowaniu poszczególnych systemów. Odpowiednie zarządzanie zgromadzoną wiedzą przekłada się na możliwość optymalnego zarządzania wieloma obiektami oraz porządkowanie obowiązujących w określonym obiekcie procedur, co przekłada się na optymalizację kosztów.

Doskonałym uzupełnieniem powyższego rozwiązania jest zdalne zarządzanie obiektami (SecASS), umożliwiające zarządzanie bezpieczeństwem rozproszonych obiektów uczelni (również wydziałów zamiejscowych) z jednego miejsca. Rozwiązanie umożliwia otrzymywanie informacji alarmowych z różnych lokalizacji i optymalizuje procedury działań alarmowych. Natomiast pełne bezpieczeństwo przesyłanych danych jest zachowane dzięki zastosowaniu zaawansowanych protokołów szyfrujących.