Czym jest ściana wideo?

Ściany wideo można obecnie zaobserwować w wielu miejscach codziennego funkcjonowania. Stają się coraz popularniejsze i wykorzystywane na różne cele. Jak sama nazwa wskazuje są to wielkoformatowe ściany wizyjne, które umożliwiają ogląd wyświetlanego obrazu, w naprawdę dużym formacie, ale z zachowaniem jakości.

Ściana wideo to wielomonitorowa ściana, jest to modułowa konstrukcja, którą można odpowiednio skalować i dostosowywać do indywidualnych warunków i celu wykorzystania.

Obecnie oferowane ściany wideo to tzw. konstrukcje bezszwowe, czyli takie, które składają się z "ciasno" przyległych do siebie nawzajem monitorów, z praktycznie niewidoczną ramką. Monitory bezszwowe mają rzeczywiście minimalny rozmiar omawianej ramki - od 3,5 do nawet poniżej 1 mm pomiędzy ekranami, już po ich złożeniu.

Ściany wideo montowane są naściennie lub też w specjalnie do tego przygotowanych wnękach na specjalistycznych i w pełni bezpiecznych uchwytach. Następnie przeprowadza się instalację, konfigurację, integrację audio-wideo oraz testy poprawności działania ścianki wideo.

Ścianka wideo - jakie monitory typu "seamless" najlepiej użyć?

Najczęściej wykorzystywane rozwiązanie to ściana wideo powstała w oparciu o wspomniane ultracienkie monitory bezszwowe (z ang. seamless). Do budowy ścianki wideo stosuje się monitory o przekątnej 55" lub 46", czasem także o przekątnej 70". W rezultacie tego osiągi przekątnej ściany wideo stanowią wielokrotność zastosowanych bezszwowych monitorów. Dla przykładu przekątna ściany wideo może osiągnąć nawet 14 metrów długości.

Jakie jeszcze parametry wyróżniają bezszwowe monitory w ściance wideo?

Poza parametrem przekątnej i grubości szwu ważny jest także m.in. rodzaj panelu (wytrzymałość i jakość matrycy) i jego jasność. Wszystkie monitory bezszwowe ścianki wideo mogą pracować w trybie pracy ciągłej, czyli 24/7. Kluczową kwestią jest także jednorodność, nasycenie i dokładność wyświetlanych barw.

Obecnie ściany wideo to wysokie rozdzielczości, nawet 4K, czyli 4096X2160. Dodatkowym atutem jest lekkość konstrukcji, Obecnie grubość panelu monitora to często zaledwie 10 cm, przy czym ramka ma wspomniane niewielkie rozmiary wyrażone w milimetrach. Dzięki relatywnej lekkości, ściany wideo są łatwe w montażu i demontażu.

Monitory ścianki wideo nie generują problemów z przegrzewaniem się i mogą nadawać w różnych warunkach oświetleniowych i nasłonecznienia.

Gdzie znajdują zastosowanie ściany wideo? Jaka jest ich główna rola?

Ściany wideo powszechnie stosowane są w systemach monitoringu wizyjnego oraz w centrach sterowania i zarządzania. Coraz częściej możemy je zaobserwować w sklepach, na dworcach, w galeriach handlowych, w restauracjach oraz w obiektach biznesowych i innych instytucjach. Nierzadko pełnią promocyjną i marketingową rolę oraz informacyjną. Są estetyczne w swym wyglądzie, przykuwają uwagę i zachęcają do zapoznania się z ich treścią i obrazami.

Zobacz także: