Czytniki w systemie kontroli dostępu – czym są?


Czytniki to skuteczna identyfikacja osób przekraczających granice danej, wyznaczonej sfery dostępu. Jest to kluczowy element składowy systemu kontroli dostępu i przekłada się na realizację podstawowych jej zadań, czyli ograniczenie dostępu do stref chronionych dla osób nieupoważnionych. Czytnik jest jednym z urządzeń typu urządzenie wejścia, bowiem decyduje o udostępnieniu chronionych miejsc za pośrednictwem urządzeń typu wyjście jak np.: rygle, bramki, zamki, szlabany itp.

Jak działa czytnik w systemie kontroli dostępu?

Wspomniana identyfikacja użytkownika przez czytniki może przybierać różną postać. Może to być kod wpisywany z klawiatury alfanumerycznej i numerycznej, kod nadany drogą radiową, skanowanie czy kod  karty magnetycznej, chipowej albo zbliżeniowej. Każdorazowo jednak czytnik odbiera i odczytuje ów kod, przekazując go do sterownika – tzw. kontrolera dostępu. Najprościej  rzecz ujmując czytnik identyfikuje dane i przesyła do urządzenia mu nadrzędnego, który z kolei dokonuje ich porównania z zapisami posiadanymi w bazach danych i na tej podstawie podejmuje optymalną decyzję o udzieleniu dostępu bądź jego odmowie.

Zobacz propozycję czytników kontroli dostępu od C&C Partners:

Rodzaje czytników w systemie kontroli dostępu

Najbardziej podstawowy podział czytników w systemie kontroli dostępu:

  • czytniki biometryczne – pozwalające na odczyt za pomocą skanowania linii papilarnych, tęczówki oka itp.;
  • czytniki zbliżeniowe RFID – pozwalające na odczyt w formie spersonalizowanych kart, breloków, tagów RFID;
  • czytniki chipowe, czyli karty chipowe.

Sprawdź funkcjonalności czytnika kontroli dostępu ix30 od C&C Partners

Czytniki zbliżeniowe RFID – jako najpopularniejsze

Czytniki RFID to najprostsza z metod identyfikacji osób lub przedmiotów z zastosowaniem metody zbliżeniowej. Obecnie na szeroką skalę znajdują zastosowanie w firmach i instytucjach publicznej użyteczności. Działają bezstykowo, są intuicyjne w obsłudze i bezawaryjnie pracują przez długie lata.

Czytniki RFID różnią się oczywiście pomiędzy sobą charakterystyką techniczną. Czytniki mogą bowiem pracować w rożnych standardach, np.: 13,56MHz (S.C.), 125kHz (RF), HID. Mogą również dysponować interfejsem Ethernet, USB, Wireless LAN, RS-485, RS-232, Wiegand In/Out.

Dodatkowe funkcjonalności czytników RFID to także: wbudowana pamięć wewnętrzna, system komunikatów głosowych, intuicyjny wyświetlacz lub sygnalizujące diody, możliwość alternatywnej identyfikacji za pomocą klawiatury PIN czy biometrycznych elementów, wbudowana kamera itp.

Dostępne obecnie na rynku czytniki RFID – te wysokiej jakości - cechuje również  duży zakres temperaturowy ich pracy (nawet od -30 stopni Celsjusza do +60 stopni Celsjusza), wysoka klasa szczelności IP – odporność na wilgoć, wodę i inne zanieczyszczenia. Istnieje również możliwość efektywnego zarządzania czytnikiem zarówno z poziomu samego urządzenia, jak i z poziomu komputera.

Zalety nowoczesnych czytników w systemie kontroli dostępu

Niekwestionowane zalety z zastosowania czytników w strefach wzmożonej kontroli to m.in.:

  • ergonomia rozwiązania;
  • automatyczna sterowność urządzeniami typu: szlabany, bramki itp.;
  • różnorodność warunków pracy czytników – wewnętrzne i zewnętrzne;
  • jednoznaczna i wiarygodna identyfikacja pracowników firmy;
  • przekazywanie danych w czasie rzeczywistym do innych systemów itp.

Zobacz również: