Karty dostępu – popularne i uniwersalne narzędzie dla różnych systemów bezpieczeństwa. Jak je współcześnie definiujemy?

Karty dostępu to nic innego jak plastikowe karty z nośnikiem informacji dla jej automatycznego odczytywania w przeznaczonych do tego urządzeniach. Karty dostępu służą jednoznacznej identyfikacji posiadacza karty i jego uprawnień. Jest to narzędzie powszechnie stosowane i empirycznie przetestowane jako sprzyjające rozwojowi systemów bezpieczeństwa w organizacji, obiekcie czy kompleksie obiektów.

Karty dostępu i ich funkcjonalność w organizacjach – jakie są ich podstawowe zadania?

Karty dostępu to powszechnie wykorzystywana technologia. Użytkowane są w systemach kontroli dostępu i w systemach kontroli czasu pracy. Dzięki nim, tylko wyznaczone osoby mają prawo przebywania w określonych strefach czy pomieszczeniach, albo też korzystania z określonych urządzeń czy maszyn.

Kolejne popularne wykorzystanie kart dostępu to rejestracja czasu pracy poprzez tzw. „odbijanie karty” i rejestrowanie czasu wejścia i wyjścia z organizacji. Dzięki kartom dostępu ograniczamy manualną ewidencję czasu pracy, znacznie ją usprawniamy i nadajemy jej przejrzystości w zakresie wymagań oraz panujących zasad. Jest to również narzędzie weryfikujące, wspomagające zespoły pracowników, np. w zakresie premiowania, czy przestrzegania przepisów dotyczących wymiaru czasu pracy.

Inne walory kart dostępu dla każdej firmy i organizacji?

Karty dostępu to także zwiększone bezpieczeństwo, zwłaszcza newralgicznych stref organizacji, zarządzanie uprawnieniami grup pracowników, łatwość ich przyznania/anulowania, minimalizacja ryzyka przemieszczania się osób niepożądanych w wyznaczonych strefach oraz możliwość integracji z różnymi systemami bezpieczeństwa firmy.

Najczęstsze miejsca wykorzystania kart dostępu?

Przykładem wykorzystania kart dostępowych są m.in. pokoje hotelowe, biura, laboratoria, serwerownie, inne pomieszczenia infrastruktury teleinformatycznej, magazyny, archiwa, sale konferencyjne i inne.

Karty dostępu RFID – czym są? Co je charakteryzuje?

Najbardziej popularne systemy kontroli dostępu i czasu pracy opierają się o terminale, które identyfikują osoby za pomocą kart zbliżeniowych RFID. Inaczej karty RFID często nazywane są jako karty dualne, karty hybrydowe, karty zbliżeniowe, identyfikatory RFID. Karty te posiadają najczęściej jeden lub dwa chipy RFID pracujące w różnych standardach, niezakłócających się nawzajem. RFID w kartach dostępu to inaczej identyfikacja za pomocą fal radiowych. Odczyt i przesył danych oraz zasilenie chipów odbywa się z użyciem właśnie ów fal radiowych. Znacznik i umieszczony w nim chip na karcie umożliwia odczyt nawet w odległości od kilkudziesięciu do kilkunastu metrów (w zależności od rodzaju) od czytnika lub anteny RFID.

Sprawdź także: