Gniazda przyłączeniowe w okablowaniu strukturalnym – jaka jest ich istota?

Gniazda przyłączeniowe w okablowaniu strukturalnym to jego ważny element składowy. Istotą okablowania strukturalnego jest przeprowadzenie sieci kablowej w obiekcie tak, aby z każdego punktu telekomunikacyjnego był dostęp do sieci komputerowej (LAN) i usług telefonicznych.

Gniazda przyłączeniowe w okablowaniu strukturalnym służą wyposażeniu punktów abonenckich, które stanowią miejsca wpięcia się użytkownika do sieci. Im większa liczba punktów abonenckich, tym gęstsza sieć i możliwości przyłączeniowe. Przyjmuje się, że instalacja gniazd przyłączeniowych w okablowaniu strukturalnym powinna zostać dokonana w regularnych odstępach. Wymagane minimum to obecnie 1 gniazdo przyłączeniowe dwu punktowe na każde 10 m2 powierzchni biurowej wraz oczywiście z niezbędnym gniazdem energii elektrycznej. Warto przypomnieć, że na okablowanie strukturalne składa się: okablowanie pionowe w obiekcie pomiędzy piętrami, punkty rozdzielcze,  okablowanie poziome na piętrze obiektu i omawiane gniazda przyłączeniowe inaczej abonenckie.

Najpopularniejszy typ gniazda przyłączeniowego w okablowaniu strukturalnym

Najczęściej w okablowaniu strukturalnym znajdują zastosowanie gniazda przyłączeniowe z wejściem RJ45, a także dodatkowe gniazda światłowodowe. Standardowe gniazda przyłączeniowe komputerowe to jedno wejście RJ45, ale dostępne są także dwustykowe, a nawet z ich większą ilością. Dzięki temu mamy większe możliwości podłączeniowe, większej ilości urządzeń jak np.: routery, serwery, access pointy i inne urządzenia sieciowe. Ważne, aby gniazda przyłączeniowe w okablowaniu strukturalnym cechowały się wysokim poziomem ekranowania tak, aby instalacja oparta na tych gniazdach cechowała się dużą odpornością na zakłócenia.

Gniazda przyłączeniowe w okablowaniu strukturalnym znajdują zastosowanie w:

  • sieciach lokalnych w domach i mieszkaniach prywatnych;
  • sieciach lokalnych w biurach;
  • serwerowniach;
  • sieciach LAN;
  • systemach alarmowych.

Zobacz także: