Certyfikowane okablowanie strukturalne – jak ważna jest jego rola w infrastrukturze budynku?

Certyfikowane okablowanie strukturalne to solidny rdzeń funkcjonowania systemów teleinformatycznych w obiekcie, zwłaszcza w dobie rozwoju i rosnącego znaczenia IP i standardów PoE. Okablowanie strukturalne można porównać do systemu układu nerwowego w organizmie żywym. Okablowanie strukturalne to gęsta sieć, mnogość rozgałęzień i połączeń zaprojektowanych tak, aby bez zakłóceń i możliwie jak najsprawniej mogły funkcjonować w organizacji kluczowe systemy/obszary m.in.:

  • sieć komputerowa;
  • systemy bezpieczeństwa, w tym kontroli dostępu, przeciwpożarowe i inne;
  • usługi telefoniczne;
  • systemy telewizyjne, np.: CCTV – przemysłowego dozoru telewizyjnego.

Certyfikowane okablowanie strukturalne to dodatkowo wysoka jakość, gwarancja niezawodności, która znajduje zastosowanie w okablowaniu pionowym, poziomym, kampusowym (między budynkowym), rozdzielczym czy abonenckim.

Co składa się na okablowanie strukturalne? Jakie są zalety certyfikowanych rozwiązań?

Certyfikowane okablowanie strukturalne to pasywne elementy sieci IT - okablowanie, jednak nie mniej istotne od tych aktywnych. Nie ingerują one w sygnał, ale rolą ich jest skuteczny transport sygnału, niezakłócony przepływ, nawet w najbardziej rozbudowanych i rozproszonych kompleksach zabudowań. Okablowanie strukturalne powinno być najwyższej jakości, aby zapewnić niezawodność pracy, bezawaryjność, ciągłość pracy oraz łatwość i intuicyjność instalacji. Priorytetową kwestią jest użycie komponentów najwyższej jakości. Potwierdzeniem tego są certyfikaty uzyskane przez okablowanie strukturalne z niezależnych laboratoriów badawczych. Słynne i popularne rozwiązanie okablowania strukturalnego Multimedia Connect to jakość potwierdzona normami ISO/IEC 11801, EN 50173, TIA/EIA 568. Na jakość wpływa też czynnik instalacyjny. Instalatorzy certyfikowanego okablowania strukturalnego to przeszkolone i wyspecjalizowane grono posiadające szeroką wiedzę w zakresie: instalowania, serwisowania i pomiarów okablowania strukturalnego.

Pamiętajmy, że Kluczowe kwestie odpowiedzialne za funkcjonalność okablowania strukturalnego to: odpowiedni projekt, wysoka jakość materiału oraz prawidłowo przeprowadzony montaż. Wszystko to oferuje Multimedia Connect. Zakres produktowy jest niezmiernie obszerny, od kabli miedzianych, przez kable światłowodowe jedno-, wielomodowe i wszelkie elementy dodatkowe. Okablowanie strukturalne ściśle wiążą się także z takimi elementami, jak np. szafy teleinformatyczne, punkty rozdzielcze, gniazdka, adaptery. Kompleksowa oferta produktowa Multimedia Connect pozwala zbudować okablowanie strukturalne dla:

  • małych, średnich i dużych instalacji
  • standardowych aplikacji w oparciu o rozwiązania kategorii 5(e) i 6
  • aplikacji dla wymagających użytkowników w oparciu o rozwiązania kategorii 6 - 10G i 6A
  • bardzo zaawansowanych rozwiązań Data Center
  • aplikacji „over IP” (VOIP, POE)
  • dedykowanych aplikacji dla wyspecjalizowanych klientów.

Realizując projekt okablowania wraz z certyfikowanym okablowaniem strukturalnym zwracamy uwagę przede wszystkim na zapewnienie najwyższej liczby linii komunikacyjnych, a przy tym uwzględnienie wystarczających zapasów na przyszłe, potencjalne rozbudowy i potrzeby przyłączeniowe.