Czy kamera widzi przez szybę?
W warunkach dziennych zwykła kamera będzie w stanie rejestrować obraz przez szybę. Sytuacja komplikuje się w przypadku próby wykorzystania kamery z diodą podczerwieni IR (do pracy w trybie nocnym) do rejestracji obrazów zza szyby w nocnych warunkach. Dioda podczerwieni prawdopodobnie odbije się w szybie i kamera nie będzie w stanie rejestrować na zewnątrz. Szyba działa jak lustro kierując światło IR do obiektywu.
Kamery wewnętrzne nie są przystosowane - co do zasady - do rejestracji obrazów na zewnątrz, służy temu odrębna kategoria, tzw. kamer zewnętrznych.
Czy kamera termowizyjna widzi przez szybę?
Kamery termowizyjne również nie widzą przez szybę. Szyba ponownie działa jak lustro dla kamery, jest dla niej nieprzezroczysta. Elementy znajdujące się za szybą nie zostaną zarejestrowane. Szkło posiada wysoką emisyjność, dlatego nie jest ono przeźroczyste dla kamery termowizyjnej. Szkło przepuszcza światło widzialne, ale odbija promieniowanie podczerwone o długościach fal powyżej 4 um (mikrometrów), a tradycyjne kamery termowizyjne posiadają pasmo pomiarowe 8-14 um (mikrometrów). W związku z tym, kierując kamerę termowizyjną na szybę, nie będzie można uchwycić obiektów, które emitują ciepło i znajdują się za nimi.
W tym zakresie wymagane byłoby zastosowanie specjalnych okien z materiałów przepuszczających promieniowanie podczerwone.
Sprawdź również inne wpisy: