Kamery IP – jak definiujemy? Jak działają?

Kamery IP to najnowocześniejsza z technologii zastosowana w przypadku kamer do monitoringu wizyjnego i rejestracji video. Kamery IP zwane są także kamerami sieciowymi, bowiem ich działanie opiera się na sieciach teleinformatycznych, z wykorzystaniem protokołu sieciowego TCP/IP. TCP i IP. Przez protokół TCP rozumie się protokół internetowy odpowiedzialny za przesyłanie pakietów danych przez Internet i budowanie stabilnego połączenia pomiędzy urządzeniami. Na tej technologii zbudowane są sieci komputerowe LAN i cała internetowa sieć.

Kamery IP działają z wykorzystaniem właśnie tej infrastruktury sieci komputerowej i przesyłają obraz z monitorowanego miejsca w trybie rzeczywistym, za pośrednictwem Internetu do dowolnego urządzenia z dostępem do niego.

Kamery IP mogą działać na zasadzie wpięcia w sieć teleinformatyczną (kamery IP przewodowe), albo też jako kamery IP bezprzewodowe, z wykorzystaniem technologii WiFi i połączenia z routerem, a tym samym z sygnałem Wifi. W przypadku wykorzystania opcji technologii bezprzewodowej redukujemy problematykę okablowania. Kamery IP to przede wszystkim możliwość sterowania z użyciem dedykowanych aplikacji oraz weryfikacja obrazów z poziomu zwykłej przeglądarki internetowej, z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu.

Podstawowe rodzaje kamer IP

Kamery IP można sklasyfikować na odpowiednie grupy, w zależności od celu jaki mają pełnić, oczekiwań wobec ich pracy, ich lokalizacji itp. Kamery IP mogą mieć zastosowanie wewnętrzne, albo też możemy zdecydować się na kamery IP zewnętrzne, ze wzmocnioną obudową, odporne na czynniki pogodowe, klimatyczne, z odpowiednią klasą szczelności IP, wandaloodporne itp.

Kamery IP wykorzystywane najczęściej we wnętrzach obiektów to kamery kopułkowe, które cechuje większa dyskrecja i estetyka wpasowania się we wnętrze. Na zewnątrz najczęściej stosuje się kamery IP tubowe, które zwyczajowo pełnią rolę prewencyjną, zniechęcającą do potencjalnych aktów, rabunku, czy wandalizmu. Kamery IP, które doskonale obejmą swoim zasięgiem dużą przestrzeń, np.: magazynową, parkingową, obiektów publicznych itp. to kamery IP uchylno-obrotowe, które mogą poruszać się góra/dół/boki. Coraz większego znaczenia nabierają też kamery IP typu desktop, a także kamery typu elektroniczne nianie.

Kamery IP oraz ich rosnące znaczenie i zastosowanie

Kamery IP zyskują na znaczeniu. We współczesnym świecie dostrzegamy rosnący trend w kierunku  zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i mieniu, zarówno instytucjom komercyjnym, użytku publicznego i prywatnym posesjom. Kamery IP to podstawowe rozwiązanie na realizację powyższego. To także nowe możliwości, np.: kamery IP z grupy megapikselowych to wysokie rozdzielności, duże możliwości obróbki cyfrowej, wysokie parametry i detale zapisywanych obrazów. Nowoczesne kamery IP to także wiele dodatkowych, użytecznych funkcjonalności jak np.: kompresja obrazu, wykrywanie ruchu i dźwięków, tryb nocnego nagrywania, wbudowany filtr podczerwieni ICR, wbudowany głośnik i mikrofon, obsługa kart microSD i wiele innych.