Co to jest karta RFID? Jak ją definiujemy? Jak wygląda karta RFID?

Karta RFID to karta pasywna, która sama nie emituje sygnału, potrzebny jest do tego specjalny czytnik. Głównym zadaniem karty RFID jest identyfikacja konkretnego kodu dostępu albo osoby, jest to karta dostępowa, umożliwiająca dostęp do określonych, zdefiniowanych możliwości. Karta RFID jest więc rodzajem klucza. Karta RFID wygląda jak standardowa plastikowa karta magnetyczna, czasem jej grubość jest nieco większa. Karta RFID to karta zbliżeniowa z mikroprocesorem (chipem) i anteną. Jest to karta bezstykowa, która do identyfikacji wykorzystuje fale radiowe o określonej częstotliwości.

Jak działa mechanizm RFID? Czym jest system RFID w karcie zbliżeniowej?

Karta RFID działa w użyciu wraz z czytnikiem, który generuje pole elektromagnetyczne. Czytnik ten zawiera generator częstotliwości oraz obwód rezonansowy z cewką. Kolejny element systemu RFID to transponder w karcie RFID zwany tez tagiem czy znacznikiem. Jego obwód rezonansowy jest dostrojony do częstotliwości sygnału z czytnika. Gdy anteny czytnika i transpondera umieszczone są w pewnej odległości od siebie, to obie cewki są ze sobą magnetycznie sprzężone i pole wytwarzane przez cewkę czytnika przenika przez cewkę transpondera w karcie. Następuje transmisja danych z kodem cyfrowym w pamięci transpordera z karty RFID do czytnika. Utworzony i niepowtarzalny kod identyfikujący pozwala na odczyt i jednoznaczne przyznanie/odmowę dostępu/identyfikacji. Przesyłanie danych z mikroczipu odbywa się przez cewkę indukcyjną. Odczyt jest bardzo szybki, trwa maksymalnie kilkanaście milisekund. Promień działania waha się od 0 do 70 centymetrów.

Karta RFID, czyli identyfikacja radiowa i jej zrewolucjonizowanie wielu dziedzin i branż codziennego funkcjonowania

Karta RFID współcześnie jest praktycznie wszechobecna. Głównym obszarem zastosowania kart RFID są systemy kontroli dostępu w firmach, urzędach i innych organizacjach. Często karty RFID wykorzystywane są w systemach płatności np.: za parking, łączność, określone usługi, atrakcje, opłaty drogowe itp. Karty RFID zrewolucjonizowały branże związane z logistyką towarów, systemy antykradzieżowe, systemy kontroli czasu pracy, dostępu, systemy transportowej komunikacji miejskiej i wiele innych obiektów użyteczności publicznej (np.: biblioteki). Karty RFID w logistyce to efektywna identyfikacja towarów, surowców, wyrobów – wspomaga procesy inwentaryzacyjne. Z użyciem technologii RFID są znakowane istotne dobra materialne firmy czy organizacji.

Karty z technologią RFID pojawiają się także we wszelkich programach lojalnościowych i mikropłatnościach.

Standardy technologii RFID

Istnieją trzy podstawowe standardy w zakresie technologii RFID:

  • RFID niskiej częstotliwości (LF) – systemy kontroli dostępu, czasu pracy
  • RFID wysokiej częstotliwości (HF) – bilety elektroniczne, mikropłatności, programy lojalnościowe;
  • RFID ultra wysokiej częstotliwości (UHF) – bramy parkingowe, płatności drogowe.

Zobacz również: