Fiber House to popularna technologia budowy wewnątrzbudynkowych sieci FTTH

System ten stosowany jest w budynkach wielorodzinnych i zakłada wykorzystanie skrzynki głównej zlokalizowanej w piwnicy budynku oraz skrzynek pośrednich zlokalizowanych na klatach schodowych.

Dla wyższych budynków na poszczególnych piętrach potrzebne są pośrednie punkty dystrybucyjne, których zadaniem jest podłączanie abonentów do głównych pionów sieci FTTH. Piony te wykonane są w wersji jednostronnie zakończonych kabli, które spawane są tylko w głównych punktach dystrybucji.

Zaletą systemu jest :

  • ograniczenie ilości produktów do instalacji systemu,
  • podłączenie kolejnych abonentów odbywa się bez ryzyka uszkodzenia innych kabli,
  • skrzynki pośrednie oparte na zasadzie plug and play‚
  • używane patchcordów abonenckich Xtreme Flex z włóknem G.657 B3 lub gotowych gniazd abonenckich 2 x SC/APC z zainstalowanym kablem.

System Fiber House to rozwiązanie zabudowy wielorodzinnej które powinno być zgodne z Dz.U.2019.0.1065, a w nim z Rozdziałem 8a dotyczącym wymagań dla instalacji telekomunikacyjnej oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 nazywane Construction Products Regulation w skrócie CPR.

Podstawowy schemat ideowy sieci Fiber House przedstawia poniższy rysunek

Możemy wyróżnić w nim następujące elementy:

Poziomą Sieć Dystrybucji która w zależności od wysokości budynków może być realizowana w wersji:

  • dla budynków o wysokości do 4 lub 5 kondygnacji – okablowanie od abonenta prowadzone bezpośrednio do głównego punktu dystrybucji w formie gniazdo abonenckie 2 x SC/APC z kablem.
  • dla budynków o wysokości większej niż 4, 5 kondygnacji – okablowanie prowadzone bezpośrednio do Pośrednich punktów dystrybucji w formie patchcordów abonenckich Xtreme Flex z włóknem G.657 B3

Pośredni Punkt Dystrybucji (PPD) – realizowany jest w wersji przełącznicy ODF z możliwością montażu złącz SC/APC, lub wstępnie zarobione kablem z złączami.

Pionowa Sieć Dystrybucji – zrealizowana jest  w formie kabli mikro dystrybucyjnych lub uniwersalnych U-MDC, które są umieszczone w pionach pomiędzy PPD a GPD.

Główny Punkt Dystrybucji (GPD) jest w formie skrzynki głównej stanowiącej główny punkt agregujący kable z  pionowej sieci dystrybucji. Podłączenie abonentów do zewnętrznej sieci światłowodowej odbywa się przy pomocy optycznych spliterów w wersji obudowy Black Box.

Na bazie podstawowego schematu ideowego sieci Fiber House, możemy zaplanować następujące scenariusze -  warianty budowy wewnątrz budynkowej sieci FTTH:

  1. Scenariusz I zakłada topologie budowy sieci bez podziału na pośrednie punkty dystrybucji. W głównej części okablowania, pozioma i pionowa sieć dystrybucji, od mieszkania do głównego punktu dystrybucji używamy gniazd abonenckich w wersji złącz 2 x SC/APC z kablem o odpowiedniej długości.

Gniazdo to wyposażone jest w jednomodowy 2 włóknowy kabel światłowodowy jednostronnie zakończony dwoma złączami SC/APC. Modułowa konstrukcja gniazda gotowa jest do instalacji w dedykowanym miejscu w mieszkaniu a druga jego część, zakończenie kabla poprzez cześć kanałów technologicznych budynku, prowadzona jest do głównego punktu dystrybucji. Charakterystycznymi cechami tego rozwiązania jest:

  • łatwy montaż w mieszkaniu i prowadzenie przez kanały techniczne budynku.
  • złącza zainstalowane są bezpośrednio na włóknach kabla.
  • dodatkowo w wnętrzu gniazda znajduje się kaseta do mocowania spawów, która zapewnia możliwość spawania pigtaili, w przypadku uszkodzenia złącz w trakcie ich eksploatacji.
  • adaptery SC zakończone automatycznymi klapkami, zabezpieczające przed niewidzialnym promieniowaniem lasera, które chronią wszystkich użytkowników mieszkania przed szkodliwym promieniowaniem
  • gniazdo spakowane jest w kartonie umożliwiającym rozwijanie kabla podczas instalacji.
  • kabel jednostronnie zakończony dwoma złączami SC/APC z drugiej strony zakończony pętlą ułatwiającą instalację – zaciąganie kabla.
  • w gnieździe kolorowa identyfikacja włókien zgodna z kolorystyką włókien w kablu
  • wszystkich abonentów podłączamy i spawamy w jednym punkcie w GPD.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia gniazda abonenckiego z kablem.

  1. Scenariusz II zakłada topologie budowy sieci z użyciem pośrednich punktów dystrybucji.

W tym scenariuszu pierwszym członem, pozioma sieć dystrybucji, od abonenta do pośredniego punktu dystrybucji (PPD) używamy gniazd abonenckich w wersji z kablem lub zamiennie patchcord jednomodowy SC/APC-SC/APC z serii XtremeFlex.

Patchcord typu Xtreme Flex dzięki zastosowaniu włókna G.657.B3 charakteryzują się bardzo małymi promieniami gięcia. Rozwiązania te sprawdzają się w ekstremalnie trudnych instalacjach takich jak montaż w wąskich korytach kablowych, przejściach przez ściany, bardzo dużych załamaniach tras kablowych oraz w innych niestandardowych sytuacjach. Średnica zewnętrzna (3.0 mm), większa niż w standardowych patchordach, stanowi dodatkowe zabezpieczenie włókien przed przypadkowym uszkodzeniem a wzmocnienie w postaci włókien aramidowych zwiększa wytrzymałość całej konstrukcji.

Obok przedstawiamy zdjęcie Patchcordu typu Xtreme Flex

 

 

Kolejnym elementem sieci jest Pośredni Punkt Dystrybucji (PPD) który stanowi wersję przełącznicy ODF z możliwością montażu zarobionych kabli w złącza SC/APC w pionowej sieci dystrybucyjnej. W  standardowym rozwiązaniu posiada 2 otwory wyposażone w dławiki schodkowe do przeprowadzenia kabli i dodatkowe dwa otwory do przeprowadzania abonenckich kabli.

Obok przedstawiamy jak wygląda punkt PPD w wersji z kasetą i złączami lub z zarobionym kablem.

Następnym elementem rozwiązania to Pionowa Sieć Dystrybucji która służy do podłączenia poszczególnych PPD z GPD. Najczęściej używanym elementem jest kabel U-MDC (ang. Uniwersal Micro Drop Cable) jako uniwersalny kabel instalacyjny o pojemności 12J. Jest zbudowany z włókien wykonanych w standardzie ITU-T G.657.A2. Włókna prowadzone są w elastycznej centralne tubie. Posiada powłokę bezhalogenową (zgodnie z EN 60754-1/2) o klasyfikacji ogniowej (zgodnie z EN 13501-6) B2ca. Kabel posiada wzmocnioną konstrukcję zapewniającą odporność na ewentualne uszkodzenia czy odkształcenia w trudnych warunkach instalacji. Przeznaczony jest do projektów typu FTTH w zabudowie wielorodzinnej jako rozwiązanie dostępowe dla różnorodnych warunków montażowych w wersji natynkowej oraz podtynkowej.

Na zdjęciach obok zaprezentowano wygląd i konstrukcje kabla U-MDC.

Ostatnim elementem rozwiązania to Główny Punkt Dystrybucji który służy do podłączenia poszczególnych PPD z GPD. Stanowi punkt agregujący wszystkie kable abonenckie. Zalecany jest do instalacji w najniższej kondygnacji budynku (montaż naścienny). Do przełącznicy zostają doprowadzone tylko kable z pionowych sieci dystrybucji i kable zasilające - zewnętrzne kable światłowodowe. Przełącznica posiada budowę dwusekcyjną; w sekcji operatorskiej znajduje się miejsce do zgromadzenia zapasu kabla liniowego (niewielki stelaż zapasu) oraz dedykowane miejsce do instalacji spliterów typu Black Box. Pomiędzy sekcjami znajduje się pole komutacyjne na 72 adaptery w wersji SC simplex lub 48 adapterów w wersji SC duplex.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia punktu w wersji GPD.

Jeżeli chcesz zapoznać się z pełną koncepcją i możliwością budowy sieci „światłowód do domu” zapisz się w Akademii Technologii C&C na bezpłatne szkolnie dedykowane dla rozwiązania Fiber House.

Aktualną listę szkoleń znajdziesz na stronie https://www.ccpartners.pl/szkolenia