Budowa sieci FTTH doziemnej

Do zalet systemu Fiber Ground zaliczamy:

  • redukcję ilości przecisków i przewiertów,
  • ograniczenie ilości muf i punktów dystrybucyjnych,
  • używane jednego typu doziemnych grubościennych mikrorur,
  • swobodę wykonywania odgałęzienia do abonentów,
  • ograniczenie kosztów materiałowych,
  • brak konieczności stosowania rur osłonowych dla kabli doziemnych,
  • szybką instalację,
  • wysoką wytrzymałość kabla doziemnego,
  • rozwiązanie dedykowane zarówno do budowy sieci PON oraz P2P .

Realizację tej sieci rozpoczynamy od głównego punktu dystrybucji (GPD) następnie poprzez abonencki punkt dystrybucyjny zwany pośrednim punktem dystrybucji (PPD) do miejsca podłączenia abonenta. Sieć dystrybucyjna to odcinek pomiędzy GPD a PPD. Realizowany jest w oparciu o mikrokanalizację w wersji Split lub samych mikrorur Mikro DB12 lub DB14. Sieć dostępowa to odcinek pomiędzy PPD a miejscem podłączenia abonenta w większości przypadków budowana jest w oparciu o kabel do bezpośredniego zakopywania DAC 2J. Opcjonalnie może być również realizowana w wersji mikrokanalizacji wykorzystując mikrorury Mikro DB7 oraz kabel MUC 2J.

Podstawowy schemat ideowy sieci Fiber Ground przedstawia poniższy rysunek

W kilku słowach omówmy poszczególne elementy.

Rozwiązanie GPD

W przypadku stosowania urządzeń aktywnych w głównym punkcie dystrybucji (GDP) do jego budowy zaleca się stosowanie zewnętrznych szaf dostępowych o pojemności 36U lub 22U które mogą być instalowane na studniach typu SK-1. Przeznaczone są do montażu urządzeń pasywnych jak również aktywnych w standardzie 19” mających zastosowanie w telekomunikacji, energetyce i przemyśle. W szafach tych instalowane są urządzenia aktywne jak również panele porządkujące, rozdzielacze tub i odpowiednio wyposażone w 19” przełącznice ODF w wersji z gniazdami: 24, 48, 72 x SC/APC Simplex lub Duplex. W GPD przewidziane jest również miejsce pod instalację spliterów PON. Natomiast dla rozwiązań tylko pasywnych punktów GPD mogą służyć przełącznice w wersji plastikowych szafek dystrybucyjnych wyposażone w pole komutacyjne o pojemności 144J (72 Duplex) w których mogą być zainstalowane splitery dla sieci PON. W jego wnętrzu przewidziano zapas dla optycznych kabli magistralnych LTMC i kabli DAC dla najbliższego otoczenia.

Jako najmniejsze rozwiązanie GPD dla sieci dystrybucyjnej mogą służyć przełącznice słupkowe. Wyposażone w pole komutacyjne o pojemności 72J (36 Duplex) z możliwością instalacji spliterów i zmagazynowania zapasów kabli.

Przykład rozwiązań GPD przedstawiają poniższe rysunki zewnętrznej szafy i słupka światłowodowego.

Sieć Dystrybucyjna

Kanalizację teletechniczną sieci dystrybucyjnej, od głównego punktu dystrybucji [GPD] do pośredniego punktu dystrybucji [PPD], należy wykonać wykorzystując grubościenne mikrorury lub pakiet mikrorur w postaci wiązki Split złożonych z kilku doziemnych mikrorur 12/8 mm, ewentualnie z jednej lub dwóch mikrorur mikro DB 12/8 mm, w które wdmuchiwane są światłowodowe kable mikro kanalizacyjne w wersji LTMC. W przypadku bardzo dużych sieci FTTH warto zastanowić się nad standardem mikrorur DB 14 oraz wiązki Split o wymiarze 14/10 mm, gdyż umożliwiają one wdmuchiwanie kabli o pojemnością do 288 włókien. Do budynków wielorodzinnych należy zaprojektować doprowadzenie jednej mikrorury DB 12/8 mm od najbliższego punktu dystrybucyjnego lub przełącznicy głównej gdzie zostanie .

Mikrorury należy układać na dnie wykopu na piaszczystej podsypce, a w przypadku budowy kanalizacji z wielu pojedynczych mikrorur należy łączyć je stosując opaski ściągające w odległościach około 2 m lub zamiennie zastępując je wiązkami mikrorur Split. Podczas układania mikrorur, należy unikać falowania mikrorur, które wpływa na ograniczenie zasięgów wdmuchiwania mikrokabli. W przypadku budowy kanalizacji metodą przewiertu czy przecisku, należy stosować rury przepustowe RHDPEp np. 110/6.3 mm lub mniejsze, w zależności od średnicy i liczby prowadzonych rur lub kabli.

Przykład rozwiązań dla sieci dystrybucyjnej przedstawiają poniższe rysunki.

Rozwiązanie PPD

Jako podstawowy punkt PPD zaleca się zastosowanie zewnętrznej plastikowej szafki dystrybucyjnej o maksymalnej pojemności 24 włókien. Przeznaczona jest do montażu i spawania włókien z kabli LTMC z włóknami abonenckich kabli DAC. W niej również zaplanowano wydzielony zapas dla kabli magistralnych i abonenckich. Szafa wykonana jest w konstrukcji modułowej z postumentem, który poprzez wkopanie w ziemię doskonale stabilizuje jej mocowanie w gruncie i jednocześnie umożliwia dostęp do wnętrza słupka.

Przykład rozwiązania PPD z zainstalowanymi kablami DAC przedstawia rysunek obok.

Sieć Dostępowa

Standard budowy tej części sieci zakłada wybudowanie przyłączy abonenckich przy wykorzystaniu kabli światłowodowych DAC 2J, które przeznaczone są do bezpośredniego zakopanych w ziemi. W przypadku istniejącego budynku i zgody właściciela posesji, przyłącza te należy zaprojektować bezpośrednio do budynku - miejsca instalacji abonenckich gniazd FTTH; a w przypadku działek niezabudowanych lub z rozpoczętą budową bezpośrednio przy granicy działki. Od linii ogrodzenia po stronie gruntów publicznych należy pozostawić zapas kabla abonenckiego DAC. Długość zapasu powinna pozwalać na swobodne wprowadzenie kabla do budynku jednorodzinnego i zakończenie natynkowym abonenckim gniazdem optycznym. Zewnętrzy zapas kabla DAC powinien być zwinięty w okrąg i spięty opaskami. Górną krawędź zapasu kabla należy zakopać i ułożyć prostopadle do ogrodzenia. Przed wnikaniem wilgoci do kabla jego końcówkę należy zabezpieczyć kapturkiem termokurczliwym.

W przypadku braku możliwości budowy sieci z wykorzystaniem kabla DAC, abonentów można również podłączać w wersji mikrokanalizacji - doziemnej mikrorurki DB o średnicy 7 mm, alternatywnie wyposażonej w pilota do zaciągania, która powinna pozwolić na późniejsze doprowadzenie mikrokabla do abonenta. W przypadku zastosowania podłączenia abonenta w wersji mikrorury jej długość od PPD do granicy działki abonenta nie powinna przekraczać 80 m.

Przykład rozwiązań dla sieci dostępowej przedstawiają poniższe rysunki.

Dodatkowo poglądowy szkic przebiegu instalacji i zapasu kabla DAC przedstawia poniższy schemat.

Uwaga!

Podczas instalacji rur bezwzględnie należy przestrzegać zasad układania mikrorur. Zbyt duże falowanie będzie ograniczać zasięgi wdmuchiwania prowadzonej instalacji, natomiast przekroczenie maksymalnej siły instalacyjnej kabla podczas mechanicznego zaciągania kabla MUC, skutkować będzie uszkodzeniem włókien. Należy pamiętać, że metoda zaciągania nie jest rekomendowana do instalacji kabli w mikrokanalizacji.

Chcesz więcej dowiedzieć się na temat budowy sieci „światłowód do domu” zapisz się w Akademii Technologii C&C na bezpłatne szkolnie dedykowane dla rozwiązania Fiber Ground.

Listę szkoleń znajdziesz na stronie https://www.ccpartners.pl/szkolenia