Interkom głośnomówiący - czym jest, jaka jest jego rola?

Interkom głośnomówiący to komunikacja głosowa pomiędzy użytkownikami, bez użycia słuchawek. Jego największą zaletą jest prosta instalacja i intuicyjna obsługa. Wszędzie tam, gdzie jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie komunikacyjne, a przy tym szybsze, bezpieczne i higieniczne stosuje się interkom głośnomówiący. Jest on przeznaczony głównie do komunikacji wewnętrznej, czyli w ramach danego obiektu czy kompleksu obiektów.

Gdzie znajduje zastosowanie interkom głośnomówiący?

Najczęściej w interkom głośnomówiący wyposażone są lokale handlowe, szpitale i inne ośrodki medycyny i zdrowia, windy osobowe oraz wszelkie powierzchnie biurowe.

Jak działa interkom głośnomówiący? Jaki jest jego mechanizm działania?

Interkom głośnomówiący to zbudowanie systemu łączności wewnętrznej. Najczęściej jest to układ interkomów w zależności "1:n", gdzie 1 to interkom nadrzędny, a "n" symbolizuje określoną liczbę stacji podrzędnych. Najczęściej jest to układ stacji nadrzędnej i możliwości przyłączenia do 10 stacji podrzędnych. W wielu przypadkach istnieje także opcja zastosowania kilku stacji nadrzędnych pracujących niezależnie i połączonych ze sobą równolegle.

Na rynku dostępne są także interkomy głośnomówiące równorzędne, które pozwalają na stworzenie systemu łączności układu interkomów w trybie "każdy z każdym”.

Elementy interkomu głośnomówiącego

Każdy interkom głośnomówiący to najczęściej następujące elementy:

  1. Głośnik;
  2. Wyświetlacz;
  3. Klawiatura numeryczna;
  4. Przycisk blokowania LOCK;
  5. Przycisk wywołania CALL;
  6. Przycisk nadawania TALK;
  7. Pokrętło regulacji głośności głośnika;
  8. Pokrętło regulacji głośności dźwięku wywołania;
  9. Mikrofon.

Interkom głośnomówiący to możliwość ustawienia rodzaju dźwięku wywołania, regulacji głośności dźwięku wywołania oraz rozmowy, regulacji natężenia dźwięku rozmowy przychodzącej. Dzięki temu można każdą stację interkomu dostosować do indywidualnych potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu.

Przykład wykorzystania interkomu głośnomówiącego, czyli wywołanie stacji nadrzędnej z poziomu stacji podrzędnej

Zwyczajowo należy wybrać przycisk z oznaczeniem "call". Na wyświetlaczu pojawi się numer dzwoniącego i rozlegnie odgłos oczekiwania. Następnie osoba obsługująca stację nadrzędną interkomu głośnomówiącego nawiązuje komunikację z użytkownikiem odpowiednim przyciskiem, np.: „#”. Następuje komunikacja głosowa w trybie głośnomówiącym.

W przypadku stacji interkomów głośnomówiących równorzędnych, dzięki selektywnemu wyborowi rozmówcy (najczęściej poprzez klawiaturę numeryczną), możliwe jest połączenie z jednym, konkretnym, wskazanym użytkownikiem. Obecne systemy interkomów głośnomówiących umożliwiają także komunikację pomiędzy kilkoma parami interkomów.

Sprawdź również: