Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia?

Każda powstała technologia rodzi zawsze pytania o wpływ na otoczenie i ludzkość, o bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Światłowód jest technologią, której zalążek historii rozpoczyna się naprawdę bardzo dawno. W ostatnim okresie następuje jego szybki rozwój i stosowanie w telekomunikacji. Coraz gęstsza staje się mapa światłowodów w miastach, ale i na terenach poza miejskich. Czy opcja ta jest bezpieczna dla ludzi? Otóż odpowiedź na to pytanie jednoznacznie brzmi „tak".

Światłowód a promieniowanie? Czy występuje?

W przypadku tradycyjnego wysyłania sygnału po kablach miedzianych, mamy do czynienia z promieniowaniem elektromagnetycznym. Z kolei w przypadku technologii bezprzewodowej np.: LTE na otoczenie oddziaływają fale o określonej częstotliwości. Stosuje się radiowe i mikrofalowe częstotliwości. W tym miejscu należy podkreślić, że ich oddziaływanie na organizm człowieka jest nieszkodliwy, ale jednak zauważalny, zwłaszcza przez naukowców, w laboratoryjnych warunkach.

Inaczej jest ze światłowodem, który nie emituje ani fal ani też promieniowania. Światłowód nie wykazuje żadnego szkodliwego oddziaływania na ludzki organizm.

Mechanizm działania sieci światłowodowej i brak promieniowania

W sieciach światłowodowych wykorzystuje się technologię GPON, czyli Gigabit Passive Optical Service. W przypadku omawianej pasywnej sieci optycznej dochodzi do procesu podziału sygnału z włókna światłowodu na wielu użytkowników (tzw. splitery optyczne). Po drodze od centrali do abonenta nie ma żadnych urządzeń z zasilaniem. Fakt ten tożsamy jest z brakiem jakiegokolwiek promieniowania elektromagnetycznego w sieciach światłowodowych. Dodatkowo należy podkreślić, iż światłowód cechuje odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, ale także całkowity brak ich emisji.

Czy światłowód jest szkodliwy dla zdrowia? Krótkie porównanie z technologią LTE w tym zakresie

Światłowód jak i LTE to odrębne technologie. Jak wspomnieliśmy, obie są bezpieczne dla zdrowia człowieka, choć w przypadku światłowodu oddziaływanie jest na "zerowym" poziomie. Z naukowego punktu widzenia światłowód jest więc o wiele bezpieczniejszy i korzystniejszy dla zdrowia i życia. Nie ma w tym przypadku żadnych interakcji z otoczeniem.

Technologia światłowodowa polecana jest również z uwagi na swoje inne walory, m.in.: szybkość transmisji danych, wysokiej jakości Internetu, stabilność, bezawaryjność, brak limitowania, łatwości przyłączenia.

Technologia światłowodowa a laser - co warto wiedzieć?

Jedyne promieniowanie, które obserwujemy w sieciach światłowodowych, to te na której opiera się mechanizm transmisji światłem. Jest to promieniowanie laserowe. Wiązka lasera stanowi zagrożenie, np.: dla wzroku czy skóry ludzkiej, ale tylko w przypadku bezpośredniego z nią kontaktu. Producenci i instalatorzy światłowodów stosują w tym zakresie odpowiednie zabezpieczania i minimalizują tego typu ryzyko.

Sprawdź także: