Płatność za parking to jeden z elementów budowania sprawnego systemu parkowania. Obecnie dostępne są rozwiązania, które wspomagają ten proces i rozszerzają zakres możliwości płacenia za parking. Tradycyjne parkomaty ustępują miejsce jeszcze wygodniejszym metodom, które eliminują kolejki i oszczędzają czas.

 

Nawet parkomaty zyskały obecnie wiele nowych funkcjonalności. Klasyczne ustępują miejsca tym zmodernizowanym. Obecnie w nowoczesnych parkomatach można zakupić nie tyko tradycyjny bilet podlegający wydrukowaniu i włożeniu za szybę pojazdu, ale także e-bilet. Kierowca wprowadza numer rejestracyjny samochodu i zakupuje e-bilet, który zostaje zapisany w systemie informatycznym i jest widoczny w urządzeniach kontrolerskich. Kierowca nie musi go drukować i wkładać za szybę. Może też wydrukować i wówczas uwidoczniony na nim kod QR ułatwi mu kolejne transakcje, bez konieczności ponownego wpisywania numeru rejestracji pojazdu.

Parkomaty dają możliwość wygodnych płatności gotówką, kartą czy też powszechnym blikiem.

Jakie mechanizmy sterują kwestiami płatności na parkingach?

Najczęściej wykorzystywane technologie nastawione na pobieranie opłat to:

  • Kontrolery biletowe – czyli urządzenia do wydawania biletów przy wjeździe na parking. Bilety są wkładane do automatu po wyjeździe z parkingu, a opłata za postój jest pobierana w oparciu o czas pobytu pojazdu na parkingu.
  • Kontrolery parkometry – czyli urządzenia przyjmujące płatności gotówka lub kartą. Opłata za postój jest pobierana w oparciu o czas pobytu pojazdu na parkingu.
  • Systemy biletów elektronicznych – czyli opcja zakupu biletów na parking za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Opłata za postój jest pobierana w oparciu o czas pobytu pojazdu na parkingu.
  • Systemy automatycznego poboru opłat – wykorzystanie czujników, bramek z czujnikami dla potrzeb identyfikacji pojazdów i pobierania opłaty za postój. Opłata za postój jest pobierana w oparciu o czas pobytu pojazdu na parkingu.

Algorytm działania technologii pobierania opłat parkingowych

Kontrolery biletowe

  1. Kierowca wjeżdża na parking.
  2. Kierowca wkłada bilet do kontrolera biletowego.
  3. Kontroler biletowy wydaje bilet.
  4. Kierowca parkuje pojazd.
  5. Kierowca wyjeżdża z parkingu.
  6. Kierowca wrzuca bilet do automatu poboru opłat.
  7. Automat poboru opłat pobiera opłatę za postój.

Kontrolery parkometry

  1. Kierowca wjeżdża na parking.
  2. Kierowca wkłada monety lub kartę do parkometru.
  3. Parkometr wydaje bilet.
  4. Kierowca parkuje pojazd.
  5. Kierowca wyjeżdża z parkingu.
  6. Kierowca wrzuca bilet do automatu poboru opłat.
  7. Automat poboru opłat pobiera opłatę za postój.

Systemy biletów elektronicznych

  1. Kierowca kupuje bilet na parking za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej.
  2. Kierowca wjeżdża na parking.
  3. Kierowca parkuje pojazd.
  4. Kierowca wyjeżdża z parkingu.
  5. Kierowca wrzuca bilet do automatu poboru opłat.
  6. Automat poboru opłat pobiera opłatę za postój.

Systemy automatycznego poboru opłat

  1. Kierowca wjeżdża na parking.
  2. Kierowca podjeżdża do bramki.
  3. Bramka z czujnikami automatycznie identyfikuje pojazd i pobiera opłatę za postój.
  4. Kierowca parkuje pojazd.
  5. Kierowca wyjeżdża z parkingu.

 

Nowoczesne formy regulowania płatności za parking

Jednym z popularnych rozwiązań w tym zakresie są systemy zarządzania parkingiem, czyli tzw. PMS – Parking Management System. Są to systemy informatyczne do zarządzania parkingami, które obejmują zagadnienia kontroli dostępu, pobierania opłat i raportowania. W ramach tych systemów dostępne są np.: elektroniczne karty dostępowe, które otrzymuje użytkownik parkingu. Pozwalają one na swobodny wjazd i wyjazd z parkingu, są programowane indywidualnie i pozwalają na ścisłą kontrolę uprawnień użytkowników. Nowoczesne płatności parkingowe to także zaangażowanie w procesy systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych, tzw. ANPR. Pojazdy identyfikowane są w ramach wizyjnego systemu kontroli na podstawie tablic. Służą temu kamery IP połączone siecią komputerową oraz odpowiednio sprzężone systemy parkingowe. System automatycznie otwiera szlaban po rozpoznaniu numeru rejestracyjnego, co znacznie przyspiesza proces wjazdu i wyjazdu z parkingu. Nie trzeba regulować płatności czy posiadać specjalne karty dostępowe. Dzięki temu system ten jest stosunkowo szybki i efektywny, kierowca nie musi zatrzymywać się przed szlabanem. Wykorzystują więc one na szeroką skalę kamery, które rejestrowany obraz porównują z bazami danych.

CCParking

CCParking to kompleksowe rozwiązanie umożliwiające zarządzanie parkowaniem na terenie parkingu. System obejmuje rezerwację miejsc postojowych przez Internet, bezobsługowy wjazd i wyjazd z parkingu.

Więcej

Aplikacje mobilne, jako przyszłość systemów parkingowych, czyli systemy płatności mobilnych

Wraz z rozwojem technologii mobilnych, systemy parkingowe umożliwiają zarządzanie dostępem do parkingu za pomocą smartfona. Użytkownicy mogą rezerwować miejsca parkingowe, płacić za parkowanie i kontrolować dostęp do parkingu, wszystko za pomocą jednej, wygodnej aplikacji.


Nowoczesne systemy parkingowe a integracja z systemami płatności

Użytkownicy mogą płacić za parkowanie za pomocą elektronicznych portfeli, kart płatniczych lub aplikacji mobilnych. Taki system jest wygodny zarówno dla użytkowników, jak i dla operatorów parkingu. Płatność mobilna to oszczędność czasu i pieniędzy. Płatność mobilna daje też możliwość opłacenia konkretnego czasu, unikając tym samym nadpłacania – nie trzeba zatem zawczasu wiedzieć, jak długo będziemy parkować. Dodatkowo funkcjonalność tzw. wirtualnej portmonetki daje możliwość przedpłacenia rachunku, z którego następnie regulowane są transakcje. Jest to system prepaidowy. Wystarczy zasilić konto i z tego konta pobierane są opłaty za postój.

Nasze realizacje

Systemy telekomunikacyjne i budynkowe od C&C Partners znajdują zastosowanie w wielu projektach
Parking Bukowska 237 przy lotnisku Poznań - Ławica

Autor

Akademia.png

C&C Partners

Materiał stworzony przy współpracy ekspertów Akademii Technologii C&C. Nasi eksperci z Akademii Technologii C&C to doświadczeni profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się przekazywaniem wiedzy i umiejętności z zakresu najnowszych technologii. Posiadają bogate doświadczenie zawodowe oraz akademickie w dziedzinach telekomunikacji, teleinformatyki i systemów zabezpieczeń. Są autorami licznych szkoleń, warsztatów i seminariów, które pomagają uczestnikom zrozumieć złożone zagadnienia techniczne i wykorzystać je w praktyce.