Segment rynku jakim jest medycyna, obejmujący szpitale, laboratoria, apteki szpitalne, domy opieki społecznej czy obiekty kwarantanny, stoi przed poważnymi wyzwaniami, jeśli chodzi o dobro pacjentów i personelu. Ponadto w tym segmencie rynku często pojawia się konieczność redukcji kosztów funkcjonowania oraz zwiększenia efektywności pracy personelu.

Wieloletnie doświadczenie C&C Partners na rynku medycznym w zakresie sprostania specyficznym dla tego sektora wyzwaniom pozwoliło na elastyczne dopasowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań oraz obowiązujących przepisów. Dostarczane systemy wspomagają pracę personelu medycznego oraz podnoszą bezpieczeństwo pacjentów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów zarządzania obiektami medycznymi. Proponowane rozwiązania można wdrażać pojedynczo lub jako zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem i komunikacją w obiektach medycznych, gwarantujący modularną rozbudowę oraz otwarte interfejsy dla innych urządzeń działających na terenie obiektów medycznych. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji oraz możliwość jej rozbudowy w czasie.

Oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań, które pozwalają sprostać takim wyzwaniom jak:

  • Komunikacja głosowa
  • Minimalizowanie ruchu niepowołanych osób w obszarach o ograniczonym dostępie
  • Ochrona przechowywania leków
  • Monitorowanie określonych i newralgicznych obszarów
  • Rejestracja gości i personelu
  • Dostępność zarezerwowanych pasów i parkingów dla karetek
  • Zarządzanie parkingami dla gości

Bezpieczeństwo obiektów medycznych jest realizowane za pomocą:

  • systemu komunikacji interkomowej
  • systemu kontroli dostępu
  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu,
  • systemu sygnalizacji włamania i napadu

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami, a także systemami wykrywania pożaru zainstalowanymi w budynkach jest możliwe a zarazem łatwe i jest realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+. Oszczędza to koszty i zmniejsza obciążenie pracą.

Komunikacja w placówkach medycznych jest niezwykle istotna, dlatego należy postawić na rozwiązania z jednej strony o sprawdzonej i wysokiej jakości, a z drugiej innowacyjne, które skracają czas i ułatwiają wymianę informacji. Proponowany system komunikacji interkomowej z radiowęzłem to rozwiązanie, które umożliwia komunikację głosową bez konieczności używania rąk. Dzięki wykorzystaniu specjalnych interkomów medycznych pracujących w bliskim otoczeniu aparatury medycznej oraz nawiązywaniu bezpośrednich połączeń z telefonami komórkowymi, znacząco wzrasta poziom i bezpieczeństwo komunikacji w miejscach krytycznych, takich jak sale operacyjne, prosektoria, punkty przechowywania i wydawania leków.

Proponowany system interkomowy to higieniczne rozwiązanie zaprojektowane zgodnie z GMP (Good Manufacturing Practice), posiadające Atest Higieniczny wydany przez NIZP-PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny). Wykorzystywany, w systemie interkomowym standard transmisji TETRA, pozwala na prowadzenie komunikacji na etapie transportu pacjenta np. umożliwia łączność z helikopterem personelu medycznego dyżurującego w szpitalu. Jakość połączeń jest kluczowa i odgrywa bardzo ważną rolę w obiektach medycznych.

Kolejną istotną funkcjonalnością systemu jest audiomonitoring sal chorych z poziomu pokoju pielęgniarek oddziałowych oraz integracja i współdziałanie z systemami przywoławczymi w toaletach dla pacjentów oraz punktami SOS.

Bezpieczeństwo to również kontrola osób wpuszczanych do obiektu lub wydzielonych jego części. Rozwiązania C&C Partners to kontrola dostępu do sal operacyjnych, oddziałów, laboratoriów oraz magazynu leków. Wykorzystanie technologii RFID połączonej z analityką obrazu umożliwia szybką i bezobsługową weryfikację pojazdów i pracowników na terenie szpitala. Kolejną cechą tego systemu jest monitoring poruszania się osób na terenie szpitala i usprawnienie akcji ewakuacyjnej podczas ćwiczeń lub zdarzeń krytycznych. W ramach kontroli dostępu użytkownik zostaje autoryzowany w oparciu o kartę, pin lub cechę biometryczną. Wszystkie funkcje wspomnianego systemu umożliwiają kompleksową obsługę gości poprzez opcję wcześniejszego przygotowania kart dostępowych dla gości, rezerwację odpowiedniej ilości miejsc parkingowych oraz monitoring przemieszczania się gości po obiekcie. Istnieje także możliwość zarządzania dostępem do przechowalni bagażu dla odwiedzających i pacjentów, pomieszczeń ze sprzętem medycznym, itd.

Uzupełnieniem rozwiązania jest system rezerwacji sal, który umożliwia sprawne zarządzanie rezerwacją pomieszczeń z poziomu intuicyjnego interfejsu. Proponowany system jest skalowalny, bez limitu rozbudowy o kolejne sale. System pozwala na podłączenie nieograniczonej ilości urządzeń wyświetlających informację o rezerwacji. Ponadto system umożliwia integrację z funkcjonującym już systemem kontroli dostępu oraz integrację np. z systemem kadrowym, co znacznie ułatwia zarządzanie danymi personalnymi.

W zapewnieniu bezpieczeństwa w obiekcie medycznym nieodzownym elementem jest monitoring wizyjny obiektu. Umożliwia on wizyjny dozór sal pacjentów w obszarze OIOM. Dodatkowo, dzięki monitoringowi ciągów komunikacyjnych i wyjść ewakuacyjnych ze szpitala,  zwiększa efektywność kontroli osób na terenie placówki, wideo identyfikację osób wchodzących na oddziały oraz detekcję i zliczanie osób w wybranych pomieszczeniach.

Funkcje monitoringu wykorzystywane są również  w ramach ochrony terenu zewnętrznego. Monitoring wizyjny jest stosowany  w obszarze elewacji budynku przy wejściach głównych oraz wyjściach ewakuacyjnych.  Monitoring wizyjny uzupełniony o kontrolę dostępu wykorzystywany jest w obrębie ważnych i krytycznych pomieszczeń z punktu widzenia funkcjonowania obiektu. Uzupełnieniem ochrony terenu zewnętrznego jest detekcja ruchu wokół kluczowych obiektów realizowana w oparciu o detektory ruchu lub kable doziemne i napłotowe.

Rozwiązania C&C Partners to także system z zakresu sygnalizacji włamania i napadu. System pozwala na sygnalizację nieautoryzowanego wejścia do magazynu leków, laboratorium, prosektorium lub innego wskazanego pomieszczenia. Kolejną jego funkcjonalnością jest automatyczne zazbrajanie i rozbrajanie stref bezpieczeństwa w oparciu o zaplanowany harmonogram. Informacje o alarmie są przesyłane do służb ochrony oraz wskazanego personelu medycznego. Natomiast zarządzanie całym systemem odbywa się z poziomu wizualizacji, klawiatur lub czytników kontroli dostępu. 

Kompleksowe zarządzanie obiektem, to także sterowanie automatyką. W tym obszarze rozwiązania C&C Partners umożliwiają aktywację przycisków windowych z poziomu czytników systemu kontroli dostępu lub wizualizacji programowej, zarządzanie działaniem szlabanów parkingowych oraz automatyczne sterowanie systemem klimatyzacji z poziomu czytników kontroli dostępu i manipulatorów systemu sygnalizacja włamania. Takie podejście jest możliwe dzięki stosowanej integracji pomiędzy systemami. W ramach wzajemnej korelacji systemów przewiduje się integrację pomiędzy systemem sterowania windami, systemem sygnalizacji pożarowej, systemem zarządzania kluczami oraz systemem monitorowania warunków środowiskowych.

Do zaawansowanych systemów budynkowych dla sektora medycyny zaliczyć można monitoring warunków środowiskowych w pomieszczeniach specjalnych, takich jak: laboratoria i pomieszczenia techniczne szpitali. Rozwiązanie jest wsparciem dla szerokiej gamy mierników m.in.: temperatury, wilgotności, czy zalania. System umożliwia generowanie alarmów w przypadku stanów określonych, jako krytyczne np. zbyt wysoka temperatura. Oferta C&C Partners również posiada w swoim zakresie rozwiązania pozwalające na odczyt i wizualizację warunków pogodowych, takich jak: temperatura na zewnątrz budynku, odczyt grubości pokrywy śnieżnej na dachu itp. Istnieje również opcja wysterowania elementów budynkowych (np. okien i drzwi).

W zakresie kompleksowej oferty C&C Partners znajduje się rozwiązanie z obszaru zarządzania parkingiem. Pozwala ono na zarządzania dostępem do parkingów dla odwiedzających i personelu medycznego oraz zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc osobom niepełnosprawnym. Kontrola dostępu na terenie parkingu jest realizowana w oparciu o czytniki dalekiego zasięgu, lub analizę tablic rejestracyjnych. Natomiast komunikacja z portiernią/recepcją może odbywać się za pomocą systemu interkomowego.

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem to przede wszystkim zebranie informacji ze wszystkich zdarzeń w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie C&C Partners dedykowane do monitoringu i zarządzania wszystkim systemami z jednego stanowiska operatorskiego. Dzięki temu uzyskuje się możliwość zarządzania wszystkimi systemami bezpieczeństwa szpitala w ramach jednego centrum nadzoru.

Oprogramowanie PSIM+

System WinGuard X4 jest oprogramowaniem klasy PSIM+ służącym do zarządzania procesem bezpieczeństwa. Dzięki technologicznej otwartości, ma zdolność integrowania się z dotychczas użytkowanymi systemami bezpieczeństwa, a także z systemami przemysłowymi, automatyką budynkową czy systemami komunikacji. Rozbudowane narzędzia raportujące zdarzenia w systemie PSIM+, pozwalają na odpowiednie raportowanie zdarzeń oraz istotnych informacji o zasobach i funkcjonowaniu poszczególnych systemów. Odpowiednie zarządzanie zgromadzoną wiedzą przekłada się na możliwość optymalnego zarządzania wieloma obiektami oraz porządkowanie procedur obowiązujących w określonym obiekcie, co przekłada się na optymalizację kosztów.