Samolot jest środkiem transportu o najszybciej rosnącym udziale w rynku. Z podróży lotniczych korzystamy już nie tylko w przypadku długich dystansów, ale też krótkich, międzymiastowych lotów. Każdy port lotniczy stanowi miejsce dużego skupiska ludzi, dlatego też wymaga szczególnej ochrony. Aby podnieść bezpieczeństwo oraz efektywność działania infrastruktury lotniskowej, C&C Partners na bazie wieloletniego doświadczenia i wdrożeń stosowanych zarówno na polskich lotniskach, jak i zagranicznych dostosowała swoje rozwiązania do specyfiki tego obszaru, biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujące przepisy oraz uregulowania prawne dotyczące lotnisk.

Dostarczane przez C&C Partners systemy wspomagają zarządzanie oraz organizację pracy służb portu lotniczego, a także  podnoszą bezpieczeństwo pasażerów oraz mienia na obszarach i terenach lotniskowych, co przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych zapewnia  optymalizację kosztów eksploatacji. Oferowane systemy możemy wdrażać dla pojedynczych obiektów lub jako zintegrowany system dla całego portu lotniczego. Wdrażane przez nas systemy  odpowiadają za bezpieczeństwo i komunikację, umożliwiając modularną rozbudowę oraz interfejsy dla innych, już działających urządzeń.

W C&C Partners oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań, które pozwalają sprostać takim wyzwaniom, jak:

  • komunikacja w celach alarmowych (słupki SOS) lub informacyjnych
  • monitoring terenu portu (terminal pasażerski, hangar, wieża lotów)
  • ochrona terenu zewnętrznego za pomocą ochrony obwodowej oraz kamer termowizyjnych
  • automatyczne wykrywanie pozostawionych bagaży
  • zarządzanie dostępem do parkingów

Bezpieczeństwo w ramach infrastruktury lotniczej jest realizowane za pomocą:

  • systemu komunikacji interkomowej
  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu
  • systemu ochrony obwodowej
  • systemu kontroli dostępu
  • systemu sygnalizacji włamania i napadu
  • systemu parkingowego

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami, a także systemami wykrywania pożaru zainstalowanymi w obiekcie jest niezwykle łatwe i realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+. Oszczędza to koszty i zmniejsza obciążenie pracą.

Bardzo duża liczba osób każdego dnia na lotnisku wymaga sprawnej komunikacji, która zapewni komfort przemieszczania się oraz w sytuacjach krytycznych będzie szybkim sposobem na wezwanie pomocy oraz niezawodnym kanałem szybkiego przekazu podejmowanych decyzji. Kolumny SOS zlokalizowane przed wejściem czy w halach służą podróżnym, którzy mogą z nich skorzystać w razie konieczności wezwania pomocy. Słupki wyposażone są w szereg elementów pozwalających na korzystanie z nich osobom niepełnoprawnym, w tym pętle indukcyjne do komunikacji z osobami niedosłyszącymi, czy też napisy w języku Braille'a.

Możliwe jest również nadawanie komunikatów zbiorowych z wyszczególnieniem dla części danej hali. Kolejną funkcjonalnością jest opcja wzywania/poszukiwania osób w odległych częściach hali odlotów. System pozwala także na integrację z centralą telefoniczną, urządzeniami mobilnymi oraz telefonią TETRA wykorzystywaną przez służby lotniska.

W kasach biletowych, gdzie ściany ze szkła stanowią barierę dźwiękową, niezbędne są nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, które umożliwią rozmowę twarzą w twarz przy jednoczesnym zachowaniu ochrony osobistej i bezpieczeństwa. Interkomy kasowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić naturalne wrażenia podczas rozmowy. Jakość dźwięku do 16 kHz zapewnia doskonałe zrozumienie mowy, nawet w najtrudniejszych warunkach (np. głośny hałas w tle). Automatyczne dostosowywanie się do warunków akustycznych otoczenia i regulowana czułość mikrofonu dodatkowo pomagają w ulepszaniu jakości przekazu.

System kontroli dostępu umożliwia pracownikom lotniska nadzór nad dostępem do poszczególnych pomieszczeń terminala lub wyszczególnionych budynków technicznych, czy hangarów. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie przepływu osób na terenie terminala i budynków technicznych. Możliwa jest również dynamiczna zmiana uprawnień dostępu dla konkretnej strefy w danym okresie czasu oraz elastyczna rozbudowa systemu kontroli dostępu o kolejne pomieszczenia, czy budynki.

Kolejnym systemem budynkowym, który poprawia bezpieczeństwo na obszarze lotniska jest system monitoringu wizyjnego obiektu. W ramach tego systemu zapewniamy pełny monitoring wizyjny terenu portu m.in. terminala pasażerskiego, hangarów oraz wież lotów.  Natomiast wypracowane przez specjalistów C&C Partners zaawansowane rozwiązania umożliwiają obserwację obrazu wysokiej jakości „na żywo” przez pracowników ochrony oraz centrum monitoringu. Ta funkcjonalność pozwala również na wykorzystanie algorytmów analizy obrazu m.in. rozpoznawanie twarzy, tablic rejestracyjnych, czy pojawiających się i znikających przedmiotów w hali odlotów. System przewiduje także możliwość monitorowania poruszania się samolotów lub innych pojazdów na płycie postojowej lotniska. Natomiast bezpieczeństwo zapisu jest zapewnione dzięki redundacji sprzętowej.

Funkcje monitoringu wykorzystuje się również  w ramach ochrony terenu zewnętrznego. Pozwala on na pełny monitoring wtargnięć na teren lotniska przy wykorzystaniu systemów ochrony obwodowej. Do tego celu stosujemy kable sensoryczne doziemne i napłytowe oraz bariery podczerwieni i mikrofal. Cały system ochrony terenu zewnętrznego jest zintegrowany z systemem monitoringu wizyjnego i SMS. Dodatkowo detekcję intruzów wokół pasa startowego zapewnia inteligentna analiza obrazu na bazie kamer monitoringu wizyjnego. Rozwiązanie przewiduje również integrację z systemem radarowym i kamerami dalekiego zasięgu (m.in. termowizyjnymi).

Kolejnym systemem, który odpowiada za bezpieczeństwo danego obiektu jest system sygnalizacji włamania i napadu. Umożliwia on wykrywanie intruzów za pomocą detektorów w pomieszczeniach lokalnych i wyniesionych, wraz z przesłaniem informacji o alarmie do działu ochrony. Natomiast pełna wizualizacja statusu detektorów i stref jest dostępna na stanowisku ochrony. Dodatkowo, w celu dyskretnej sygnalizacji napadu i kradzieży, przyciski napadowe są umieszczane w obrębie kas biletowych.

Kompleksowa oferta uwzględnia także rozwiązanie z obszaru zarządzania parkingiem. Pozwala ono na kontrolę dostępu na teren parkingu w oparciu o czytniki dalekiego zasięgu lub analizę tablic rejestracyjnych oraz zarządzanie szlabanem z poziomu wizualizacji centralnej. Dodatkowo możliwe jest ograniczenie ilości miejsc na parkingu dla konkretnych grup użytkowników i nadawanie podróżnym uprawnień do parkingu z wyprzedzeniem czasowym na podstawie automatycznego rozpoznania tablic rejestracyjnych.

W ramach integracji z systemami dostawców trzecich, C&C Partners realizuje integrację z systemami sterowania windami, systemami sygnalizacji pożarowej, systemami zarządzania kluczami, systemami monitoringu warunków środowiskowych. Szerokie możliwości integracyjne pozwalają rejestrować czas pracy. System rejestracji czasu pracy zatrudnionych osób  w podziale na konkretne grupy umożliwia wsparcie dla specjalnych aktywności np. wyjście prywatne, do lekarza itp. Rozwiązanie C&C Partners posiada również zaawansowany system generowania raportów oraz opcję integracji z systemami kadro-płacowymi.

Nieodzownym elementem kompleksowego zarządzania procesami w infrastrukturze lotniskowej jest także system monitoringu warunków środowiskowych. Umożliwia on odczyt i wizualizację parametrów środowiskowych w serwerowni oraz szafach technicznych zlokalizowanych na terenie lotniska. Rozwiązanie oferowane przez C&C Partners jest także wsparciem dla szerokiej gamy mierników m.in.: temperatury, wilgotności, czy zalania. System umożliwia generowanie alarmów w przypadku stanów określonych jako krytyczne np. zbyt wysoka temperatura.

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem to przede wszystkim zebranie informacji ze wszystkich zdarzeń w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie do monitoringu i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach jednego centrum nadzoru. System WinGuard jest oprogramowaniem klasy PSIM + służącym do zarządzania procesami bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej.

Oprogramowanie PSIM+ umożliwia efektywne monitorowanie i zarządzanie procesami bezpieczeństwa. Integruje różnorodne podsystemy, m.in. kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, monitoringu wizyjnego, interkomowy, parkingowy, rejestracji czasu pracy, czy sygnalizacji pożarowej. Dzięki rozbudowanym interfejsom, możliwa jest integracja dowolnego innego systemu wymaganego przez inwestora. 

Rozbudowane narzędzia raportujące zdarzenia w oprogramowaniu PSIM+ pozwalają na odpowiednie raportowanie zdarzeń oraz istotnych informacji o zasobach i funkcjonowaniu poszczególnych systemów. Odpowiednie zarządzanie zgromadzoną wiedzą przekłada się na możliwość optymalnego zarządzania wieloma obiektami oraz porządkowanie obowiązujących w określonym obiekcie procedur, co przekłada się na optymalizację kosztów.

Doskonałym uzupełnieniem powyższego rozwiązania jest zdalne zarządzanie obiektami, umożliwiające zarządzanie poszczególnymi strefami lotniska objętymi kontrolą przez służby bezpieczeństwa z dedykowanych kilkunastu stanowisk roboczych rozlokowanych na terenie całego portu lotniczego. Rozwiązanie pozwala również na zarządzanie zdalne z dowolnej lokalizacji zewnętrznej poprzez transmisje danych za pomocą sieci lokalnych TCP/IP i Internetu. System przewiduje, także wsparcie dla różnych urządzeń mobilnych, m.in. smartfonów, laptopów i tabletów.