Z uwagi na strategiczną lokalizację na przecięciu głównych szlaków transportowych na linii północ-południe oraz wschód-zachód, Polska coraz mocniej podkreśla swoją silną pozycję na logistycznej mapie Europy. Drożność oraz duża przepustowość dróg krajowych jest jednym z głównych determinantów sprawnej i szybkiej logistyki. Dodatkowo, w uzyskaniu pełnej ciągłości transportowej, coraz większego znaczenia nabiera inteligentna infrastruktura komunikacyjna miasta. Samorządy miejskie w coraz większym stopniu korzystają z inteligentnych systemów transportowych (ITS), starając się ograniczyć korki, podnieść bezpieczeństwo oraz szybkość reakcji na krytyczne zdarzenia. 

Wieloletnie doświadczenie C&C Partners w zakresie sprostania specyficznym wymaganiom infrastruktury drogowej pozwala na elastyczne dopasowanie proponowanych rozwiązań do indywidualnych potrzeb, czy wymagań klienta oraz obowiązujących przepisów. Dostarczane systemy wspomagają płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów zarządzania infrastrukturą drogową. Systemy mogą zostać wdrożone jako pojedyncze rozwiązania lub jako zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem i komunikacją, gwarantujący modularną rozbudowę oraz otwarte interfejsy dla innych urządzeń działających w ramach infrastruktury drogowej. Takie podejście gwarantuje bezpieczeństwo inwestycji oraz możliwość jej rozbudowy w czasie.

Oferujemy szeroką gamę technologicznych rozwiązań, które pozwalają na:

  • rozładowanie korków
  • pomiar średniego czasu przejazdu
  • wygenerowanie zielonej fali
  • analizę i zarządanie informacjami o ruchu drogowym
  • integrację z systemami sterowania ruchem
  • automatyczne wyszukiwanie skradzionych samochodów
  • zarządzanie parkingami

Bezpieczeństwo infrastruktury drogowej jest realizowane za pomocą:

  • zintegrowanego monitoringu wideo z inteligentną analizą obrazu
  • kamer „HIGH-END” do rozpoznawania tablic rejestracyjnych
  • systemu komunikacji interkomowej
  • systemu parkingowego
  • systemu oświetlenia

Monitorowanie i zarządzanie tymi systemami jest realizowane za pomocą oprogramowania zarządzania bezpieczeństwem fizycznym PSIM+.

Jednym z kluczowych rozwiązań wspierających funkcjonowanie i bezpieczeństwo infrastruktury drogowej oraz uczestników ruchu drogowego jest system monitoringu wizyjnego wspierany zaawansowaną analityką obrazu. Umożliwia on bieżący monitoring wizyjny takich elementów infrastruktury, jak: drogi, skrzyżowania, tunele, węzły komunikacyjne. Dzięki analizie obrazu, zdarzenia są weryfikowane automatycznie, dzięki czemu operator systemu monitoringu ma możliwość w bardzo krótkim czasie poinformować służby o danym zajściu.  Systemy te pozwalają także na lepszą kontrolę ruchu. Od wykrywania uczestników ruchu, którzy łamią zasady kodeksu drogowego (np. przejazd na czerwonym świetle), przez weryfikację parkowania w niedozwolonych miejscach, poprawnego przechodzenia przez ulicę, po optymalizację samego ruchu, jak generowanie „zielonej fali” świateł, czy rozładowywanie korków.

Dodatkowo wykorzystanie kamer i koderów z bezpośrednim połączeniem okablowania światłowodowego znacząco zwiększa odporność systemu na awarie i zakłócenia elektromagnetyczne.

Kamery „high-end” przeznaczone do analizy tablic rejestracyjnych posiadają wiele unikatowych funkcjonalności. Umożliwiają rozpoznanie tablic rejestracyjnych dla wielu pasów jednocześnie, detekcję prędkości pojazdu, rozpoznanie koloru, marki, modelu pojazdu, obliczanie średniego przejazdu. Taka analiza możliwa jest dla pojazdów osiągających prędkość nawet do 250 km/h z dokładnością >95%.

Kolejną zaletą systemu jest możliwość zliczania pojazdów za pomocą inteligentnej analizy obrazu z klasyfikacją na auta ciężarowe i osobowe, a połączenie tych informacji z systemem ITS pozwala na rozładowanie korków oraz zwiększenie przepływności ruchu drogowego. Wymierną korzyścią z zastosowania oferowanego rozwiązania jest wykorzystanie inteligentnej analizy obrazu do detekcji sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, takich jak: jazda pod prąd, zatrzymanie pojazdu, wykrycie dymu w tunelu itp.

Kolejnym elementem usprawniającym codzienne funkcjonowanie obiektów infrastruktury drogowej jest system komunikacji interkomowej. Umożliwia on integrację z centralą telefoniczną, urządzeniami mobilnymi, radiotelefonią TETRA wykorzystywaną przez służby oraz z systemami DSO w tunelach. Kolejną zaletą rozwiązania jest komunikacja głosowa z wykorzystaniem punktów SOS w tunelach oraz wzdłuż dróg, które są także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

BB LEDlightpipe służy do oświetlania tunelu ciągłą linią światła, stwarzając łagodne i nieoślepiające przejście dla ruchu w zmienionych warunkach.

Oprawy świetlne wykorzystujące modułową technologię LED zaimplementowaną w tubach pokrytych folią pryzmatyczną zwiększającą efektywność wiązki świetlnej, co pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej i związane z tym koszty o minimum 40%.  Zastosowanie inteligentnych czujników ruchu pozwala obniżać poziom natężenia światła po upływie zdefiniowanego czasu bezczynności. Dzięki takiej konfiguracji, okres eksploatacji może sięgać nawet 10 lat, podczas gdy żywotność źródeł światła klasycznych opraw wynosi jedynie 3 lata.

Oprawy oświetleniowe można dodatkowo wyposażyć w urządzenia nagłaśniające służące do rozgłoszeń komunikatów prewencyjnych w przypadku wykrycia aktów wandalizmu przez kamery z automatyczną analizą obrazu.
Niski poziom zużycia energii elektrycznej sprawia, że oprawy przyczyniają się do redukcji emisji CO2. Oprawy posiadają także certyfikat Cradle-to-Cradle, oznacza to, że materiały użyte do ich produkcji wpisują się w ideę gospodarki w obiegu zamkniętym, czyli w całości nadają się do ponownego przetworzenia. W ten sposób ograniczamy wykorzystywanie zasobów naturalnych i zmniejszamy ilość odpadów.

W zakresie kompleksowej oferty C&C Partners znajduje się rozwiązanie z obszaru zarządzania parkingami w przestrzeni miejskiej. Z uwagi na to, że ponad 75% kierowców korzysta z aplikacji mobilnych, mają oni możliwość wyszukiwania dostępnych miejsc parkingowych jeszcze przed przybyciem oraz uiszczania opłat parkingowych za pomocą specjalnej aplikacji inteligentnego parkowania. Przyczynia się to nie tylko do oszczędności czasu dla kierowców z uwagi na możliwość zdalnej rezerwacji miejsc, ale również umożliwia minimalizowanie ruchu w mieście oraz ilości spalin. Efektywne wykorzystanie zasobów parkingowych powoduje wzrost dochodów dla miasta.

Dzięki rozwiązaniom dostarczanym przez C&C Partners możliwa jest bezbiletowa, szybka obsługa kierowców. Wjazd na parking odbywa się dzięki sczytaniu przez kamerę LPR tablic rejestracyjnych. Natomiast opłata za postój pobierana jest dopiero przed wyjazdem z parkingu po wpisaniu numeru tablic rejestracyjnych w parkomacie. Rozwiązanie to umożliwia automatyczny wyjazd z parkingu na podstawie numeru tablic.

E-kontrola to kolejne rozwiązanie, które pozwala na zdalne sprawdzenie  za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, czy została uiszczona odpowiednia opłata za parkowanie.

Efektywne zarządzanie bezpieczeństwem to przede wszystkim zebranie informacji o zdarzeniach ze wszystkich systemów w jednym miejscu. Do tego służy rozwiązanie C&C Partners dedykowane do monitoringu i zarządzania wszystkimi systemami z jednego stanowiska operatorskiego w ramach centrum nadzoru. 

Jednym z rozwiązań, które umożliwia rozwój bezpiecznej infrastruktury drogowej jest platforma PSIM+ oparta na algorytmach sztucznej inteligencji, która wspiera codzienną pracę operatorów systemu poprzez automatyczną detekcję zdarzeń. Algorytmy te na bieżąco analizują obraz z kamer, i w razie wykrycia predefiniowanych zdarzeń natychmiast wysyłają powiadomienia do operatora. W praktyce przyczynia się to do zwiększenia skuteczności monitoringu w wykryciu oraz zapobieganiu zdarzeniom niepożądanym. Dostęp do danych może mieć miejsce zarówno w czasie rzeczywistym, jak i post factum. Wykorzystanie algorytmów wspomaga bądź zastępuje pracę operatora.  Dzięki rozbudowanym interfejsom możliwa jest integracja dowolnego innego systemu wymaganego przez inwestora.