Aktualności

05 lisWydarzenia2013 Szwarcarski sukces: kable światłowodowe dla linii kolejowych

Szwarcarski sukces: kable światłowodowe dla linii kolejowych

W tym roku, z pomocą firmy Triotronik i firmy instalacyjnej Arnold, możliwym stało się zrealizowanie ambitnego projektu w Szwajcarii. Otrzymaliśmy zamówienie od UPC Cablecom dotyczące realizacji rozbudowanego projektu wzdłuż linii kolejowej Berikon – Dietikon.

Projekt ten zawierał szereg nowych wyzwań: wymagał wprowadzenia mikorury 20/16 mm wzdłuż 8-kilometrowego odcinka drogi kolejowej, a następnie instalacji nowego minikabla ACE-TKF LTMC 288J (12x24). Podczas procesu planowania, nasz klient poruszył kwestię ochrony przeciwgryzoniowej. Dotychczas nie napotkaliśmy problemów spowodowanych przez gryzonie w połączeniu z wykorzystaniem mikrorur i kabli.

Tego typu uszkodzeniom nie można całkowicie zapobiec, nawet jeśli zainstalowany został kabel przeciwgryzoniowy. Niemniej jednak, jesteśmy przekonani, że taka sytuacja w tym przypadku nie będzie miała miejsca z powodu wykorzystania do produkcji mikorur syntetycznego składnika, który jest nieprzyjemny dla gryzoni. Właśnie dlatego sądzimy, że wykorzystanie mikrorur i mini kabli oferuje odpowiednią ochronę przeciwko gryzoniom i zapewnia najwyższe możliwe poziomy bezpieczeństwa.

Ponieważ linia jest używana w ciągu dnia, kable zostały zainstalowane w porze nocnej. Podczas tej operacji, bębny kablowe zostały zainstalowane na specjalnym podnośniku obsługiwanym przez spółkę kolejową. W ciągu jednej nocy zespół zainstalował około 5 km mikrorur. Największą zaletą użytej mikrokanalizacji jest jej elastyczność w przypadku szczególnych okoliczności, w prosty sposób można rozwiązać każdy problem, w odróżnieniu od technologii tradycyjnych. Minikabel 288x firmy TKF, którego średnica zewnętrzna wynosi jedynie 10.6 mm, został wdmuchnięty do rury 20/16 mm na długość ponad 1.800 metrów przy prędkości ok. 100 metrów na minutę: to fantastyczny rezultat!

Za pomocą tego projektu mogliśmy zaprezentować fakt, iż z wykwalifikowanym personelem, odpowiednimi materiałami i metodami, możliwa jest realizacja projektu na tak dużą skalę, w bardzo krótkim czasie.