Wydarzenia

22 maj Konferencja "Technologia produkcji włókien, a kabel światłowodowy"

Konferencja "Technologia produkcji włókien, a kabel światłowodowy"

24 maja br. w Warszawie odbyła się organizowana przez C&C Partners konferencja pt.: „Technologia produkcji włókien, a kabel światłowodowy.” Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości wśród których byli operatorzy telekomunikacyjni, inwestorzy, producenci i dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych.

Patronat medialny objęło czasopismo specjalistyczne Networld.

Prelegentem spotkania był Onno Bresser, Dyrektor Rozwoju Włókien i Kabli Światłowodowych w firmach TFO i TKF, należących obok C&C Partners do Grupy TKH. W swoim wykładzie zaprezentował nasze zaplecze technologiczne oraz bogate doświadczenie w dziedzinie produkcji włókien i kabli światłowodowych.

TFO jest producentem włókien światłowodowych wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości kabli światłowodowych przez fabrykę TKF. Produkty te są obecne na wielu rynkach europejskich. Strategicznym posunięciem było stworzenie jointventure z Shin-Etsu Chemical (Japonia), która jest głównym dostawcą preform dla TFO. Dzięki temu, holding TKH, jako jeden z nielicznych koncernów na świecie kontroluje cały proces produkcyjny od preform, przez włókno po kabel światłowodowy.

Produkcja obejmuje szeroką gamę włókien klas G.652-G.657, włókien wielodomowych, kabli ADSS, OPGW, uniwersalnych, zewnętrznych, dedykowanych do instalacji FTTH oraz przeznaczonych do specjalnych zastosowań. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na włókna o zredukowanym promieniu gięcia w 2006 roku wprowadzone zostały do oferty włókna klas G.657. Poza kablami i włóknami, TKH ma również bogate doświadczenie w zakresie budowy sieci FTTH w oparciu o system ACE.

Podczas spotkania zostały omówione:

  • Zasady transmisji światłowodowej, geneza techniki światłowodowej i uwarunkowania fizyczne;

  • Właściwości włókien światłowodowych: optyczne (transmisyjne), geometryczne, mechaniczne i środowiskowe;

  • Proces produkcyjny: proces produkcji pre-form, metody produkcji włókna światłowodowego SM i MM, takie jak: MCVD, PCVD, OVD, VAD, metody kontroli jakości włókna (mechaniczne i transmisyjne), „pik wodny" i metody jego eliminacji.

  • Standardy międzynarodowe ITU, IEC i ISO: klasyfikacje norm, klasy włókien w ujęciu wymogów poszczególnych norm.

  • Włókna o zredukowanym promieni gięcia: modyfikacja procesu produkcyjnego, potencjalne zastosowania, różnice typów w ramach klasy G.657, kierunki rozwoju.

  • Wpływ typu włókna na proces produkcji kabla światłowodowego.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych Gości.