Nowości produktowe

04 lis Interkom ratunkowy dla osób niepełnosprawnych

Interkom ratunkowy dla osób niepełnosprawnych

Stacja WS 211V x DA została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. Cechuje się łatwością obsługi, zapewnia jednocześnie wysoką zrozumiałość mowy w każdych warunkach otoczenia.

Bardzo duże piktogramy LED z jasnym podświetleniem zapewniają użytkownikom korzystającym z interkomu informację zwrotną o stanie pracy urządzania, takie jak: sygnał oczekiwania na połączenie, aktywna rozmowa oraz drzwi otwarte.

Połączenie wysokiej jakości dźwięku oraz informacji przedstawionej za pomocą piktogramów LED spełnia tzw. zasada dwóch zmysłów. Polega ona na przedstawieniu informacji w taki sposób, aby mogły one być odbierane przez dwa uzupełniające się zmysły wzroku i słuchu. Informacja akustyczna musi być wskazana wizualnie, natomiast informacje wizualne muszą być reprezentowane zarówno akustycznie, jak i za pomocą elementów dotykowych.

Osoby niedosłyszące mogą napotkać trudności z uzyskaniem informacji i komunikowaniem się w zbyt głośnym otoczeniu. Aby zapewnić bezproblemową komunikację audio, system interkomowy powinien posiadać wbudowaną pętlę indukcyjną.

Interkomy z serii WS 211V x DA posiadają wbudowany moduł wzmacniacza pętli indukcyjnej zgodny z normą z IEC 60119-4 przystosowany dla osób niedosłyszących. Takie rozwiązania sprawie, że osoby niedosłyszące korzystające z aparatów słuchowych nie będą miały problemu podczas próby uzyskania pomocy.

Wbudowany dookólny mikrofon obsługuje rozmowy z odległości do 7 m. Takie rozwiązanie wprowadza optymalne warunki komunikacji w przypadku dużej odległości pomiędzy użytkownikiem a mikrofonem (np. dla osób na wózkach inwalidzkich).

Stacja posiada jeden przycisk w kolorze żółtym, służący do wywołania połączenia. Przycisk, aby był lepiej widoczny jest bardzo dużych rozmiarów, posiada podświetlenie z tyłu w kolorze białym oraz symbol dzwonka.

Stacja posiada liczne funkcje DSP, która umożliwiają m.in.:

  • Akustyczne wskazówki dla użytkownika z automatycznym odtwarzaniu wcześniej nagranych komunikatów

  • Monitoring audio stosowany np. w toaletach dla osób niepełnosprawnych; system może automatycznie nawiązać rozmowę pomiędzy ochroną a interkomem ratunkowym po przekroczeniu zadanego poziomu hasłu wyrażonego w dB np. krzyk wołania o pomoc

  • Automatyczny monitoring poprawności działania stacji, głośnika oraz mikrofonu zapewnia informację zwrotną o ewentualnym uszkodzeniu sprzętu lub zasłonięciu/zaklejeniu mikrofonu lub głośnika przez osoby trzecie.

  • Automatyczna regulacja głośności dla warunków otoczenia hałasu np. ruch uliczny, przejeżdżający pociąg itd.

  • Dynamiczne tłumienie szumów tła praktycznie eliminujące wszystkie szumy otoczenia

Stacja dostępna jest wersji IP oraz cyfrowej dla central interkomowych. Interkom posiada obudowę wandaloodporna wykonaną ze stali nierdzewnej (3mm), klasy szczelności IP 65 oraz odporności mechanicznej IK 07. Zakres temperatury otoczenia mieści się w zakresie –20° C do 70° C.

Dostępna jest także wersja interkomu wykona w technologii SIP przystosowana dla central telefonicznych VoIP, która posiada zbliżone parametry do stacji interkomowych opisane powyżej.

Interkom może być stosowany jako zaawansowany interkom ratunkowy, stacja informacyjna dla punktów pomocy w sytuacji zagrożenia, interkom stosowany w toaletach dla niepełnosprawnych z możliwością podłączania przycisków pociągowych i sygnalizator optycznych, czy też przy wejściach do budynku, gdzie służy do integracji z system kontroli dostępu lub autonomicznym systemem sterowania przejściem.