Aktualności

Czasami dołożenie kolejnego kabla jest kłopotliwe, niemożliwe lub może generować dodatkowe koszty związane z budową nowego kanału technologicznego. Dlatego priorytetem dla firmy TKF (należącej do Grupy TKH) stało się opracowanie kabli, które będą posiadały większą ilość włókien bez konieczności zwiększania zewnętrznych średnic.

Efektem tych prac jest rodzina kabli, które w realny sposób pozwolą zaoszczędzić dostępne miejsce w rurociągu kablowym. Warto przypomnieć, że od lipca 2011 r. wszystkie kable TKF sprzedawane przez firmę C&C Partners są produkowane w oparciu o włókna o zredukowanym promieniu gięcia, czyli G.657.A1. Teraz przyszedł czas na włókna G.657.A1 o średnicy zmniejszonej do 200 μm (standard to 250 μm), co spowoduje znaczące zmniejszenie średnic zewnętrznych kabli.

Zmniejszenie średnicy pojedynczego włókna możliwe było poprzez ograniczenie grubości ścianki oraz zmianę składu mieszanki pierwiastków tworzących pokrycie pierwotne włókna. Co ważne, skład najważniejszego elementu włókna światłowodowego tj. rdzenia pozostaje taki sam jak w przypadku standardowych włókien o średnicach 250 μm, tym samym oba włókna są ze sobą w pełni kompatybilne. Kable są zgodne z międzynarodowym standardem ITU-T G.657.A1.

W przypadku budowy nowej infrastruktury możliwe będzie zainstalowanie kabli o większej ilości włókien, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane pod ewentualną rozbudowę sieci lub dzierżawę. Poza tym lekkie i kompaktowe kable umożliwiają zwiększenie zasięgów wdmuchiwania. Dotyczy to zarówno kabli standardowych tj. zewnętrznych niewzmocnionych i wzmocnionych (A-DQ(ZN)2Y, A-DQ(ZN)B2Y) oraz mikrokabli stosowanych w systemie mikrokanalizacji.

W najbliższej przyszłości wprowadzone zostaną nowe wersje kabli LTMC stosowanychprzy budowie sieci szkieletowych i dystrybucyjnych. Włókna umożliwią produkcję kabli LTMC 192J, których instalacja będzie możliwa w mikrorurach o średnicach wewnętrznych 10 mm. Do tej pory możliwa była instalacja w nich kabli zawierających 96 włókien. Nowe kable to realna oszczędność czasu i pieniędzy przy planowaniu i budowie sieci światłowodowych.